Nagroda Niptel przyznawana jest od 1995 roku. Wyróżnia wybitne przedsięwzięcia medialne i osoby, których obecność na rynku mediów zaznaczyła się w sposób szczególny. Kandydatów do nagrody (w tym roku było ich 29) zgłaszają firmy i instytucje związane z polskim rynkiem mediów (Akademia). Na tej podstawie stowarzyszenia i organizacje medialne tworzą z kolei listę nominowanych.
Kapituła konkursu wybiera Laureata Nagrody Niptel 2007. W tym roku walczą m.in. Monika Olejnik, Krzysztof Skowroński, RMF Classic, "Szkło kontaktowe" i TOK FM.
Już 11. sierpnia zostanie wręczona XIII Nagroda Mediów NIPTEL 2007.
Z poniższej listy Kapituła Konkursu wybierze Laureata Nagrody:
1. ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI (organizatorzy)- "za organizowanie forum dialogu o doniosłym wymiarze społecznym, kulturowym i politycznym, o zasięgu europejskim".
2. PIKNIK NAUKOWY Polskiego Radia - "organizowany od 1995 r. za największy happening naukowy w Europie, odbywający się na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie.
3. EWA SZUMAŃSKA - "za "Z pamiętnika młodej lekarki" (Program 3 Polskiego Radia). Od niepamiętnych czasów terapia śmiechem i mądrością schorzeń naszego społeczeństwa".
4. TVP KULTURA- "za podjęcie tematów najbardziej istotnych dla obrazu współczesnej kultury polskiej i różnorodność form przekazu".
5. MARIA BALISZEWSKA - "wieloletni dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej, "za organizację dorocznych festiwali Muzyki Folkowej -- "Nowa Tradycja" i pozyskiwanie nowych talentów, za nawiązywanie i podtrzymywanie międzynarodowych kontaktów z EBU (Europejską Unia Nadawców).
6. ANNA STREŻYŃSKA - Prezes UKE -- "za całokształt działań mających na celu demonopolizacje rynku telekomunikacyjnego, co w sposób oczywisty akceleruje konkurencję na rynku elektronicznych mediów interaktywnych".
7. SZKŁO KONTAKTOWE (TVN) - "za kontaktowe i dowcipne komentarze trudnej rzeczywistości."
8. KRZYSZTOF SKOWROŃSKI - "za przywrócenie radiowej Trójce misyjnego charakteru i sprowadzenie gwiazd kojarzonych z rozgłośnią".
9. MARIA SZABŁOWSKA - "za całokształt jej dokonań w Polskim Radiu i odwagę cywilną".
10. TOK FM - "za stworzenie radia opartego na mądrym słowie, za aktualność, publicystykę, komentarze i dowcip".
11. RMF Classic -"za dobór dobrej muzyki"
12. MONIKA OLEJNIK - "za profesjonalizm i konsekwencję na drodze dziennikarskiej".
13. PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA - "za bardzo dynamiczny rozwój anteny,i całego Polskiego Radia, za stworzenie przestrzeni obiektywnej i rzetelnej debaty publicznej i powrót do swoich najwierniejszych słuchaczy".
14. JAN OŁDAKOWSKI - "za stworzenie i promocję Muzeum Powstania Warszawskiego".
Laureata Nagrody Mediów Niptel 2007 wybierze w głosowaniu Kapituła, którą tworzą zwycięzcy z lat poprzednich, przedstawiciel fundatora nagrody i jej organizator.
Do tej pory nagrodą 'Niptel' uhonorowano: Radio RMF FM "za bardzo dynamiczny rozwój stacji", Wiesława Walendziaka "za odwagę w poszukiwaniu właściwej drogi w reformowaniu telewizji publicznej", Radio Vanessa "za ofiarną i natychmiastową działalność podjętą w czasie powodzi", Program II TVP S.A. "za programy o środowiskach lokalnych", TVP S.A. "za relację z wizyty Ojca Świętego w Polsce", pośmiertnie ks. Józefa Tischnera "za całość Jego obecności w polskim życiu publicznym, także medialnym", kampanię społeczną "Dzieciństwo bez przemocy" "za medialny wyraz perspektywicznego myślenia, za przeciwstawianie się złu i odpowiedni wybór formy i treści przekazu", Jana Nowaka-Jeziorańskiego "za długoletnią, wierną służbę dla dobra Polski. Za walkę o wolność, przekazywanie Polakom prawdziwych informacji w okresie komunizmu poprzez działalność w Radiu Wolna Europa. Za promocję Polski na Zachodzie w czasie transformacji politycznej i gospodarczej w latach '90 oraz wsparcie w procesie rozszerzenia NATO. Za całą działalność w mediach i poza nimi", TVN24 "za profesjonalizm i rzetelność informacyjną, transmisję z obrad Sejmowej Komisji Śledczej, codzienny pełny serwis informacyjny", pośmiertnie Waldemara Milewicza i program "Dziwny jest ten świat" "za wieloletnie przybliżanie widzom dramatu ludzi w strefach działań wojennych". TVP, TVN i POLSAT za relacje z dni choroby i śmierci Jana Pawła II. Laureatami zeszłorocznej nagrody zostali Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski i program 'Teraz My' "za świetną publicystykę polityczną połączoną z humorem na dobrym poziomie".