W tym roku obok konkursu międzynarodowego, w którym nagrodą jest Złoty Smok, i konkursu polskiego honorowanego Złotym Lajkonikiem po raz pierwszy odbędzie się także międzynarodowy konkurs długometrażowego filmu dokumentalnego. Nagrodą w nim będzie Złoty Róg.
Decyzją komisji selekcyjnej, do międzynarodowego konkursu filmów krótkich zakwalifikowano 46 tytułów. W konkursie filmów polskich wystartują 32 filmy, a w międzynarodowej kategorii długometrażowych filmów dokumentalnych - 10 filmów.
Jak poinformowała członkini komisji selekcyjnej, Anita Piotrowska, nadesłane na konkurs filmy zaskakiwały swoją
różnorodnością gatunkową i wysoką jakością.
Filmy w konkursie ogólnopolskim oceniać będzie jury pod przewodnictwem Doroty Kędzierzawskiej, a w międzynarodowym -
Andrzeja Żuławskiego.
47. Krakowski Festiwal Filmowy, organizowany przez Krakowską Fundację Filmową, rozpocznie się 31 maja i potrwa do 5 czerwca. Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinie Kijów. Towarzyszyć im będą liczne pokazy i imprezy towarzyszące w różnych punktach miasta.
Podczas uroczystej inauguracji festiwalu wręczona zostanie Nagroda Specjalna Smoka Smoków za całokształt twórczości w
dziedzinie filmu animowanego belgijskiemu twórcy, Raoulowi Servais. Nagroda przyznawana jest co roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej autorom, których twórczość na trwałe wpisała się w historię filmu dokumentalnego i animowanego.
Nagroda Smok Smoków ustanowiona została w 1998 r. Dotychczasowymi jej laureatami są: Bohdan Kosiński, Jan Lenica, Raymond Depardon, Jan Svankmajer, Werner Herzog, Stephan i Timothy Quay, Albert Maysles, Juri Norstein i - nagrodzony w roku ubiegłym - Kazimierz Karabasz.