ON AIR
od 17:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Ruszył 47. Krakowski Festiwal Filmowy

Wybitny twórca filmów animowanych Raoul Servais z Belgii odebrał w czwartek w Krakowie Nagrodę Specjalną Smoka Smoków za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono podczas uroczystej inauguracji 47. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w kinie "Kijów".

"Poczułem się bardzo przyjemnie zaskoczony na wieść o nagrodzie, ponieważ na dołączonej liście laureatów znajdowały się wielkie nazwiska" - powiedział laureat dziennikarzom podczas poprzedzającej uroczystość konferencji prasowej.

Servais opowiedział dziennikarzom, jak to zaintrygowany przygodami filmowego kota Feliksa sam odkrył w dzieciństwie
technikę filmu animowanego, znaną już wtedy od 50 lat. Opowiedział także o swojej pierwszej kamerze zbudowanej z drewnianej skrzynki po cygarach. Podczas festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć retrospektywę filmów reżysera.

79-letni Raoul Servais uchodzi za jednego z największych żyjących reżyserów filmów animowanych na świecie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie, asystent sławnego surrealisty Rene Magritte'a. Na jego różnorodną twórczość, oscylującą wokół ekspresjonizmu oraz realizmu magicznego, składa się około dwudziestu filmów animowanych, w tym jeden pełnometrażowy. Film "Harpia" (1979) przyniósł mu Złotą Palmę na festiwalu filmowym wCannes.

Według członka Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, profesora Jerzego Kuci, Raoul Servais wniósł w światowy film animowany własną koncepcję filmu autorskiego, cechującego się głębokim humanizmem, uwrażliwieniem na sprawy obywatelskie i społeczne, penetrującego zakamarki ludzkiej duszy.

Nagroda Specjalna Smoka Smoków, ustanowiona w 1998 r., jest przyznawana co roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej autorom, których twórczość na trwałe wpisała się w historię filmu dokumentalnego i animowanego.

Dotychczasowymi jej laureatami są: Bohdan Kosiński, Jan Lenica, Raymond Depardon, Jan Svankmajer, Werner Herzog, Stephan i Timothy Quay, Albert Maysles, Juri Norstein i - nagrodzony w roku ubiegłym - Kazimierz Karabasz.

Na tegoroczny 47. Krakowski Festiwal Filmowy nadesłano prawie 2,5 tys. filmów, z czego po selekcji do trzech festiwalowych konkursów dopuszczono 88 filmów.

W konkursie międzynarodowym, w którym nagrodą jest Złoty Smok, wystartuje 46 filmów. W konkursie ogólnopolskim o nagrodę Złotego Lajkonika ubiegać się będą 32 filmy. W nowym konkursie, wprowadzonym od tego roku, w kategorii długometrażowych dokumentów z całego świata, o Nagrodę Złotego Rogu ubiegać się będą twórcy 10
filmów.

Filmy w konkursie ogólnopolskim oceniać będzie jury pod przewodnictwem Doroty Kędzierzawskiej, a w międzynarodowym -
Andrzeja Żuławskiego. Jak informowała komisja selekcyjna, filmy nadesłane w tym roku na festiwal zaskakiwały swoją różnorodnością gatunkową i wysoką jakością.

Festiwal, organizowany przez Krakowską Fundację Filmową, potrwa do 5 czerwca. Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinie "Kijów". Towarzyszyć im będą liczne pokazy i imprezy towarzyszące w różnych punktach miasta.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic