ON AIR
od 18:00 zaprasza: Jadwiga Polus

"Rzeźby" inspirowane piosenką

Ośmiu rzeźbiarzy z Polski, Gruzji, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Włoch tworzy niedaleko opolskiego amfiteatru rzeźby w dwutonowych blokach marmuru kararyjskiego.

Tematem organizowanego przez opolski Urząd Miasta 1. Międzynarodowego Pleneru Rzeźby w Marmurze jest piosenka.

"Cóż innego mogło być motywem pleneru rzeźbiarskiego w Opolu, stolicy polskiej piosenki" - podkreślił rzecznik prezydenta Opola, Mirosław Pietrucha.

Bloki marmuru przyjechały do Opola z zaprzyjaźnionej włoskiej Carrary. Pochodzą z kamieniołomu położonego obok tego, z którego surowiec do swoich dzieł wydobywał m.in. Michał Anioł.
Osiem bloków kamienia, wartych ok. 400 tys. zł, władze Carrary przekazały dla Opola bezpłatnie. Miasto zapłaciło tylko za ich przewóz do Polski, zapłaci także artystom średnią krajową za pracę i pokryje koszty utrzymania twórców. W zamian za to rzeźbiarze przekażą miastu efekty swojego trudu.

Jeden z uczestników pleneru Andrzej Kosowski powiedział, że punktem wyjścia jego rzeźby był klucz basowy. "Jest to forma dynamiczna z łukami i napięciami. Nie ma statycznych pionów i poziomów" - tłumaczył.

Dodał, że marmur nie jest obecnie surowcem często wykorzystywanym
przez rzeźbiarzy. "O pracy w marmurze każdy rzeźbiarz po cichu
marzy. Nie ukrywam, że jest to najtrudniejszy materiał dla twórcy,
ale możliwość pracy w tym kamieniu była jednym z głównych powodów
dla których tu przyjechaliśmy" - wyjaśnił artysta.

Na zrealizowanie swoich artystycznych wizji rzeźbiarze mają czas do połowy lipca. O lokalizację gotowych rzeźb władze Opola zapytają mieszkańców miasta.

Plenery rzeźbiarskie będą - zgodnie z zapowiedzią rzecznika - odbywały się w Opolu co dwa lata. "Po kilku plenerach Opole może stać się miastem z największą liczbą współczesnych rzeźb z marmuru" - ocenił Pietrucha

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic