Tegoroczny festiwal potrwa od 20 do 26 kwietnia i odbywać się będzie pod hasłem "Wiedza pomaga żyć".
Festiwalowe imprezy podzielono na 9 bloków tematycznych, a w tym roku dziedziną wiedzy która będzie szczególnie promowana są nauki medyczne. "Wybór nauk medycznych jako wiodących w tegorocznym Festiwalu wynika z dużych zagrożeń zdrowotnych, jakie występują we współczesnym świecie oraz z wyjątkowych osiągnięć naukowych, jakie w ostatnich latach są udziałem Uniwersytetu Medycznego i medycznych instytutów naukowych działających w Łodzi" - poinformowała Karolina Ławska z biura festiwalu.
"Choroby układu krążenia - plaga XXI wieku", "Czy bezpłodność jest zagrożeniem demograficznym?", "Alergie - narastający problem medyczny XXI wieku" to tylko niektóre tematy wykładów, których będzie można wysłuchać w "Dniu Medycyny" - 21 kwietnia.
W trakcie Festiwalu pokazane zostaną także osiągnięcia inżynierii w medycynie. Zaprezentowany zostanie m.in. polski, biologicznie aktywny materiał opatrunkowy opracowany przez naukowców Politechniki Łódzkiej, najnowsze osiągnięcia z zakresu diagnostyki i terapii laserowej oraz "tekstroniki" - połączenia
włókiennictwa, elektroniki i informatyki w projektowaniu i wytwarzaniu ubiorów.
Festiwal będzie także okazją do demonstracji możliwości współczesnej nauki w praktyce; chętni będą mogli poznać miejsca na co dzień niedostępne m.in. naukowe laboratoria. Wśród wielu eksperymentów będzie można obejrzeć pioruny w butelce czy pokazy wyjaśniające zagadki fakirów " dlaczego można chodzić po rozżarzonych węglach i się nie poparzyć.
Tradycyjnie już na otwarcie imprezy wręczone zostaną statuetki "Łódzkie Eureka", przyznawane pracownikom nauki, sztuki i techniki za osiągnięcia w minionym roku. Od tego roku do programu wprowadzono wykład plenarny przygotowany i wygłoszony przez jednego z rektorów łódzkich uczelni. Pierwszy wykład "Media -
etyka - twórca - odbiorca" wygłosi rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej prof. Jerzy Woźniak.
Festiwalowe imprezy odbywać się będą w wyższych uczelniach, instytutach naukowo-badawczych, muzeach, teatrach i galeriach. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Co roku uczestniczy w nich kilkanaście tysięcy osób.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.lodz.pl. Organizatorami są: Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Urząd Miasta Łodzi oraz Konferencja Rektorów Łódzkich Uczelni Wyższych.