Największe grupy emigracyjne przybyły do USA z Podhala, Podlasia i Podkarpacia.
Było kilka fal emigracji: przed wybuchem pierwszej wojny światowej, międzywojenna i powojenna. Ta ostatnia była podyktowana ucieczką przed stalinizmem. W latach 70. 80. i 90. Polacy decydowali się na dołączanie do swoich rodzin, które już od jakiegoś czasu układały sobie życie w USA.
“Wszyscy jesteśmy na biało-czerwono. Nasze dzieci chodzą do polskich szkół, mówią po polsku, pokazujemy dzieciom polskie tradycje” - mówili uczestnicy parady potwierdzając, iż określenie “Chicago to mała Polska" jest jak najbardziej trafne.
Polonia to niezwykle ważna klientela dla Polskich Linii Lotniczych LOT, stąd udział polskiego przewoźnika w paradzie. PLL LOT był jedyną firmą z siedzibą w Polsce, która zaprezentowała się na ulicach Chicago.
“Loty do Stanów Zjednoczonych generują blisko 30% przychodu spółki każdego roku. Najliczniej odwiedzanym miastem jest Nowy Jork, Chicago plasuje się na drugim miejscu. W szczycie sezonu wykonujemy dwa połączenia dziennie” - poinformowała Katarzyna Piskorz, członek zarządu ds. korporacyjnych w PLL LOT.
Pierwszy rejs na trasie Warszawa – Chicago miał miejsce 17 maja 1972 roku. Przed uruchomieniem połączenia LOT-u, do USA można było dostać się statkiem Stefan Batory, podróż trwała do 10 dni. Alternatywą były połączenia przez Frankfurt i Londyn, ale – ze względu na cenę – były dla większości pasażerów poza zasięgiem.