W sierpniu polska premiera "Zakochanego Moliera"

Film "Zakochany Molier", opowieść o mało znanych latach z życia najsłynniejszego komediopisarza Francji, będzie miał w sierpniu uroczystą polską premierę na Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa brzegi".


Festiwal ten odbędzie się w dwóch miejscowościach, położonych po dwóch stronach Wisły - w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Potrwa od 4 do 11 sierpnia. Pokaz "Zakochanego Moliera" ma być elementem uroczystego zakończenia tej imprezy.

Udział w premierze weźmie odtwórczyni jednej z głównych ról, Włoszka Laura Morante. Aktorka ta znana jest z ról w "Pokoju syna" Nanniego Morettiego (2001) - nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes, i "Imperium wilków" Chrisa Nahona (2005), gdzie wystąpiła u boku Jeana Reno.

Komedia "Zakochany Molier" to film francuski. Wyreżyserował go Laurent Tirard. Moliera zagrał 33-letni Francuz Romain Duris,
znany z filmu "Exils" Tony'ego Gatlifa (Francja/Japonia, 2004). Na ekrany kin w całej Polsce "Zakochany Molier" trafi 17 sierpnia.

Jak zapowiedział jego polski dystrybutor, firma Monolith Films, jest to "świeże spojrzenie na geniusza francuskiej komedii;
filmowcy postanowili odejść od posągowego traktowania Jeana- Baptiste'a Poquelin (1622 - 1673), koncentrując się na okresie
jego życia, który pozostaje zagadką dla biografów".

"Bohater jest pełnym uroku, pasji i temperamentu mężczyzną, który uwodzi bez trudu wszystkie znajdujące się wokół niego panie" - napisano w informacji przekazanej przez dystrybutora.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1644 roku. 22-letni Molier jest obciążony wielkimi długami. Gdy zostaje schwytany przez
wierzycieli, pomoc oferuje mu bogaty paryżanin, Jourdain. W zamian za wyciągnięcie artysty z więzienia, Jourdain żąda od Moliera, by nauczył go elokwencji oraz "bon tonu" w relacjach z kobietami. Sytuacja skomplikuje się, gdy Molier zakocha się w żonie swego wybawcy.

Premiera "Zakochanego Moliera" to tylko jedna z atrakcji festiwalu "Dwa brzegi".

Jak poinformował jego dyrektor, Bogusław Bojczuk, wśród gości specjalnych festiwalu będą czeski reżyser Jirzi Menzel oraz argentyński muzyk Gustavo Santaolalla, laureat dwóch Oscarów - za muzykę do filmów "Babel" (2007) Alejandro Gonzaleza Inarritu i "Tajemnica Brokeback Mountain" (2006) Anga Lee.

Zaplanowano też pokazy filmów z udziałem legendy polskiego kina, zmarłego w ubiegłym roku Leona Niemczyka. Widzowie obejrzą m.in. "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza (1959), "Po sezonie" Janusza Majewskiego (2006) i spektakl telewizyjny "Umarli ze Spoon River" (2006) w reż. Jolanty Ptaszyńskiej.

Na festiwalu pokazanych zostanie ok. 80 filmów. Szefową jego Rady Programowej jest Grażyna Torbicka. Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa lubelskiego i ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce. Organizatoren festiwalu jest Stowarzyszenie "Dwa Brzegi", działające w Kazimierzu Dolnym.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic