Wydany w zeszłym roku reportaż literacki Joanny Kuciel-Frydryszak to ciesząca się dużym zainteresowanie czytelników opowieść o życiu kobiet na polskiej wsi w dwudziestoleciu międzywojennym. Autorskiej, teatralnej adaptacji tej książki podjęli się reżyser Jędrzej Piaskowski oraz dramaturg Hubert Sulima.
Duet twórców, znany m.in. z inscenizacji „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (Teatr im. Osterwy w Lublinie, 2020) oraz queerowej biografii Fryderyka Chopina „I like Chopin” (Wrocławski Teatr Pantomimy, 2024), przeniósł wątki zaczerpnięte z „Chłopek” w czasy współczesne.
„Zainspirowani historiami kobiet opisanymi przez Joannę Kuciel-Frydryszak postanowiliśmy zająć się opowieścią o ich córkach, wnuczkach i prawnuczkach” – tłumaczy w materiał prasowych towarzyszących premierze spektaklu Sulima.
Dramaturg podkreślił, że spektakl jest próbą przyjrzenia się, w jaki sposób chłopskie korzenie i biografie naszych babek wpływają na nas dziś. „Jesteśmy więc we współczesności, a akcja dzieje się w międzynarodowej rodzinnej korporacji DżemWar Inc. Grupa pracujących tam kobiet konfrontuje się z wyzwaniami znanymi z Chłopek, m.in. biedą, mezaliansem, pracą ponad miarę, aborcją czy patriarchalnymi stosunkami rodzinnymi” – mówił Sulima.
Twórcy pokazują współczesne oblicza zjawisk, o który pisze Kuciel-Frydryszak, a przy tym konfrontują je z widmami przeszłości. „To też historia o rozplątywaniu trudnych rodzinnych relacji, poszukiwaniu bliskości i wychodzeniu poza wielopokoleniowe klątwy. A wszystko to pokazujemy w charakterystyczny dla siebie sposób – z dużą dawką poczucia humoru, dystansu i kampu, a także nieoczywistych – mamy nadzieję – perspektyw na bliskie nam wszystkim sprawy” – dodał dramaturg.
Premier spektaklu odbędzie się w sobotę na deskach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Przedstawienie zostało zgłoszone do 31. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.