Wszystkie oblicza Leonarda w Brukseli

Ukazanie wszystkich aspektów geniuszu Leonarda da Vinci - człowieka, artysty, inżyniera, wielkiego humanisty - przyświeca wystawie zorganizowanej w Brukseli w bazylice Koekelberg w ramach obchodów 50. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego.

Współorganizatorami wystawy pt. "Leonardo da Vinci. Europejski geniusz" są zespół "Europa 50" i Komisja Europejska, a
realizatorem - stowarzyszenie "Collections et Patrimoines", znane z bardzo udanych wcześniejszych wystaw.

Od soboty tysiące osób tłumnie przybywają do ogromnej bazyliki w stylu art deco w centrum Brukseli, gdzie wystawa - jedno z
największych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w stolicy Belgii - będzie gościć do połowy marca.

Wśród eksponatów jest m.in. wypożyczony z biblioteki turyńskiej kodeks i jedyny, wykonany sangwiną, autoportret Leonarda z lat 1515-1516. W bazylice można też zobaczyć półnagą Marię Magdalenę - obraz na desce wcześniej atrybuowany uczniowi Leonarda Giampetrino. Jest to drugi publiczny pokaz obrazu od czasu zaprezentowania go - jako dzieła Leonarda - w muzeum w Ankonie w 2005 roku.

W Brukseli zwiedzający mogą również podziwiać jedną z trzech wersji słynnej "Madonny wśród skał" i 14 rysunków oraz warsztatową kopię Mony Lizy.

Na wystawie na powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych zgromadzono również faksymile szkicowników Leonarda oraz 45 modeli zbudowanych według jego rysunków i projektów. M.in. po raz pierwszy na wystawę w Brukseli skonstruowano 20-metrowy most obrotowy, w którym jedno z przęseł jest obracane, by umożliwić ruch statków.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic