Dzieła artysty pochodzą z prywatnych zbiorów niemieckich kolekcjonerów.
Na ekspozycji znalazły się m.in. serie oryginalnych grafik, w wielu przypadkach malowanych ręcznie akwarelą lub dekorowanych dodatkowo złotem i srebrem. Ich uzupełnieniem są rysunki - studia do danych serii - oraz książki ilustrowane grafiką.
Zwiedzający mogą zobaczyć np. 15 oryginalnych litografii z serii "Don Kichot", wraz z książką, edycją sześciu akwafort oraz rysunkiem do jednej z nich. Wystawa prezentuje także cykl sześciu akwafort z serii "W hołdzie Leonardowi" oraz 80 akwafort z serii Dalego "Kaprysy Goi".
Oprócz gotowych dzieł ekspozycja ukazuje tajniki warsztatu artysty. Dali w procesie tworzenia używał m.in.: muszkietu, niewielkich bomb napełnionych gwoździami czy żarówek wypełnionych tuszem. W zestawie używanych przez niego narzędzi były też topór i widelec.
W związku z wystawą prac Dalego Muzeum Narodowe w Szczecinie planuje dodatkowe imprezy - m.in. wykłady i lekcje muzealne o jego twórczości; odbędą się też dwie edycje "Nocy Muzealnych".
Hiszpański malarz, grafik i teoretyk malarstwa Salvadore Dali (1904-1989) był czołowym przedstawicielem surrealizmu. Pochodził z hiszpańskiego Figueras, ale większość życia spędził w Paryżu. Rozwinął własną metodę twórczą, w której wykorzystywał wizje senne, halucynacje i przypadkowe zestawienia przedmiotów.
Szczecińską wystawę można zwiedzać do 16 lipca