Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich twórców filmowych.
Udział w wernisażu zapowiedział dyrektor generalny Toronto International Film Festival i przyjaciel reżysera, Piers Handling - poinformowała kurator wystawy Krystyna Zamysłowska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Wystawa składa się z 50 plakatów do filmów Kieślowskiego pochodzących z lat 1976-1994. Oprócz polskich plakatów autorstwa znakomitych twórców - m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze - na ekspozycji prezentowane są plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, duńskie, rosyjskie, niemieckie, angielskie i francuskie.
"To imponująca kolekcja z całego świata. Prezentowane obok siebie stanowią oryginalną mozaikę i prawdziwy rarytas dla widza" - uważa Zamysłowska.
Wystawa był już pokazywana m.in. w Berlinie, Duesseldorfie, Lipsku, Madrycie, Bari, Budapeszcie, Singapurze, Jerozolimie, Haifie, Murcii i Koryncie.
W Kanadzie ekspozycję będzie można oglądać w Steam Whistle Gallery do 10 września, a następnie w dniach 12-17 września w Metro Hall Rotunda. Wystawa jest współfinansowana przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; partnerami przedsięwzięcia są Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto i Stowarzyszenie YouNxt w Toronto.
To nie jedyna wystawa łódzkiego muzeum poświęcona postaci i twórczości Kieślowskiego, która krąży po świecie. Biograficzna ekspozycja "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć", która od 2005 roku objechała już niemal cały świat i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, prezentowana jest podczas Międzynarodowego Festiwalu Cinefest w Miszkolcu na Węgrzech.
Następnie zostanie pokazana w Bibliotece Miejskiej w Keszthely (Węgry), gdzie pozostanie od końca sierpnia do początków listopada. Partnerem tych prezentacji jest Instytut Polski w Budapeszcie.
Planowana jest prezentacja tej wystawy w dniach 23-27 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FFeST w Cluj w Rumunii.
Krzysztof Kieślowski - jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina - urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. Do łódzkiej szkoły filmowej dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r. Do jego najsłynniejszych filmów, obok cyklów "Dekalog" i "Trzy kolory", należą "Amator", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki" oraz liczne dokumenty m.in. "Z punktu widzenia nocnego portiera" i "Siedem kobiet w różnym wieku".
Za swoje filmy zdobywał prestiżowe nagrody. Za "Niebieski" otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, za "Białego" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, za "Czerwonego" - nominację do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA. "Krótki film o zabijaniu" uhonorowano Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian. Reżyser zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie z powodu choroby serca.
