Zdaniem twórców filmu, miłość z młodych lat mogła silnie wpłynąć na twórczość literacką Austen, stanowiąc dla pisarki inspirację przy pracy nad powieściami "Duma i uprzedzenie" oraz "Rozważna i romantyczna".
Austen żyła w latach 1775-1817. Urodziła się w angielskim Steventon w hrabstwie Hampshire. Sławę przyniosły jej powieści o
życiu ziemiaństwa, wyróżniające się celną obserwacją psychologiczną i kunsztem narracji. Do najsłynniejszych należą
"Rozważna i romantyczna", "Duma i uprzedzenie" oraz "Mansfield Park".
Tytuł oryginalny filmu to "Becoming Jane". Obraz, oparty na faktach, jest wspólną produkcją brytyjsko-amerykańską.
Wyreżyserował go Julian Jarrold, wspierając się biografią pisarki - książką "Becoming Jane Austen" autorstwa Jona Spence'a.
Akcja filmu rozgrywa się w 1795 roku. 20-letnia Jane Austen (Anne Hathaway) jest przygotowywana do małżeństwa. Rodzina znajduje dla niej odpowiednią partię - małżonkiem ma być niejaki pan Wisley, zamożny bratanek lokalnej arystokratki, Lady Gresham (Maggie Smith).
Dla państwa Austen nie jest istotne, czy Jane go kocha. Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami, w przyszłym małżeństwie Anglików miłość nie jest najważniejsza, liczą się głównie kwestie finansowe, mąż ma zapewnić żonie godny byt. "Jeśli kobieta góruje czymś nad mężczyzną, na przykład głębią intelektu, musi to skrzętnie ukrywać" - mówi w filmie ojciec Jane.
Tymczasem Jane marzy o karierze pisarki, jest inteligentna, niezależna, zdolna. Nie chce podporządkować się zwyczajom i
zarzeka się, że wyjdzie za mąż tylko z miłości. Pana Wisleya uważa za nudnego, mało rozgarniętego milczka. Dodatkowo w życiu przyszłej pisarki pojawia się inny mężczyzna, młody Irlandczyk Tom Lefroy (w jego roli szkocki aktor James McAvoy).
Lefroy jest inteligentny, arogancki i ma złą reputację - ludzie plotkują o jego skłonnościach do hazardu, zabaw do rana i walkach bokserskich, w których bierze udział. Jane początkowo uważa Lefroya za bezczelnego i irytującego, później jednak zakochuje się w Irlandczyku. Młodzi chcą się pobrać, ale ich rodziny nie wyrażają zgody - przeszkodą okazują się pieniądze.
W intencji reżysera film ma "zburzyć dotychczasowy sposób postrzegania Austen jako staromodnej panny, pracującej samotnie w pustym pokoju". "Na ogół postrzegamy ją jako odrobinę zbyt sztywną, skrępowaną manierami i konwenansami. To bardzo wąski i niepełny obraz. Tak naprawdę niewiele wiemy o życiu Jane Austen" - podkreślił Julian Jarrold.
"Zakochana Jane" trafi do polskich kin 14 września. To kolejna w ostatnich latach filmowa opowieść o miłosnych perypetiach sławnych twórców literackich.
Już 17 sierpnia na polskie ekrany trafi "Zakochany Molier" (tytuł oryginalny: "Moliere"), opowieść o mało znanych latach z życia
najsłynniejszego komediopisarza Francji - film francuski, w reżyserii Laurenta Tirarda.
W 1998 roku Brytyjczyk John Madden wyreżyserował "Zakochanego Szekspira" (prod. USA/ Wlk.Brytania, tytuł oryginalny:
"Shakespeare in Love"), uhonorowanego 7 Oscarami, między innymi w kategorii najlepszy film.