ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Zakończył się I Multimedia Szajna Festiwal

Wręczeniem nagród laureatom konkursów w dwóch kategoriach: grafiki komputerowej oraz animacji multimedialnej i sztuki video zakończył się w niedzielę w Rzeszowie I Multimedia Szajna Festiwal.

Autorzy ponad stu prac, zakwalifikowanych do konkursów z około 300 nadesłanych na festiwal walczyli o nagrodę główną - statuetkę "Przejścia" Szajny, czyli replikę pomnika znajdującego się w Rzeszowie, symbolizującego przejście do lepszego świata. Ponadto laureaci otrzymali nagrody pieniężne od dwóch do pięciu tys. zł.

Prace oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem znanego, polskiego aktora Jana Nowickiego w dwóch kategoriach: animacji multimedialnej i sztuki video oraz grafiki komputerowej. Ta druga kategoria to dawne Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, które od 1994 r. odbywało się jako samodzielna impreza.

Zdobywcą pierwszej nagrody w kategorii filmów multimedialnych został Polak Jakub Wróblewski. Laureatką drugiego miejsca została także Polka - Marta Miaskowska. Trzecie miejsce przypadło natomiast Adamowi Janischowi i Ozge Celikowi z Niemiec.

W kategorii grafiki komputerowej zdobywcą nagrody głównej został laureat z ostatniej edycji (w 2006 roku) Biennale Grafiki Komputerowej, Polak mieszkający na stałe w Niemczech Lex Drewiński. Drugą nagrodę zdobył Fang Chen (USA), a trzecią -Jacek Tofil (Polska).

Organizatorem I Multimedia Szajna Festiwal jest teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galeria. Impreza rozpoczęła się w piątek przed południem prezentacją filmów dokumentalnych poświęconych twórczości profesora Józefa Szajny: "Teatr według Szajny", zrealizowanego przez Jerzego Karpińskiego i "Człowiek zaniedbuje
siebie" - przez Henryka Jantosa. Kilka godzin później podczas oficjalnej inauguracji festiwalu marszałek województwa nadał profesorowi pośmiertne odznaczenie "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".

W ramach festiwalu zaprezentowano jeszcze m.in. autorski spektakl prof. Szajny "Deballage", przegląd kina offowego. Odsłonięto także tablicę poświęconą Józefowi Szajnie na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.


Celem festiwalu, który odbywać się będzie co dwa lata, jest prezentacja dokonań sztuki multimedialnej, wytworzonej przy udziale zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej. Ponadto dzięki festiwalowi jest szansa na utworzenie wideoteki, gromadzącej zarejestrowane wydarzenia artystyczne, stworzenie
stałej strony internetowej, prezentującej utwory sztuki audiowizualnej, umożliwiającej obejrzenie wirtualnej galerii, z informacjami o podobnych wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.

Rzeszowski teatr to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku - wybitnego malarza, grafika, scenografa i reżysera. Otwarto ją 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej profesora. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.

W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, collages, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru. Można tam przeprowadzać
także lekcje o sztuce i zajęcia plastyczne.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic