ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Immersyjna biografia jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów w ART BOX EXPERIENCE

FRIDA KAHLO, ŻYCIE IKONY to immersyjna biografia, która zabiera nas w podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów. W połowie XXI wieku legenda Fridy Kahlo jest bardziej żywa niż kiedykolwiek wcześniej. Jej życie wciąż porywa, zaskakuje i inspiruje za sprawą biografii, która ukazuje kobietę wytrwałą, silną, buntowniczą i utalentowaną, zdolną do pokonywania przeciwności losu. Kobietę o wyjątkowej osobowości, wyprzedzającą swoje czasy.

Immersyjna biografia jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów w ART BOX EXPERIENCE

Już lutego, po raz pierwszy w Polsce, twórcy galerii immersyjnej ArtBox Experience (Warszawa, ul. Żelazna 51/53) zaproponują publiczności zupełnie nowy sposób opowiadania intymnej historii – biografię immersyjną. Ukażą wiele twarzy Fridy Kahlo poprzez archiwalne zdjęcia, filmy i projekcje, instalacje cyfrowe, przedmioty kolekcjonerskie i nowo skomponowaną muzykę towarzyszącą doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości, które z pewnością zachęcą zwiedzających do odkrywania jej legendy. Bilety dostępne są w przedsprzedaży na ticketmaster.pl. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

Wszyscy znamy Fridę Kahlo, ale czy ją rozumiemy? Co kryje się za jej twórczościąubiorem, miłciami i stylem życia? Dlaczego po tylu latach światowy mit meksykańskiej artystki jest bardziej żywy niż kiedykolwiek wcześniej? Art Box Experience zaprasza do zanurzenia się we wciągającej biografii, która nie tylko skłania do pytań, ale również podsuwa odpowiedzi.

“Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku. Lubiła jednak mówić, że przyszła na świat w 1910 roku, wraz z rewolucją meksykańską. Chociaż nie urodziła się w czasie rewolucji, rewolucja pojawiła się wraz z nią” – opowieść o życiu najsłynniejszej Meksykanki w Art Box zacznie się tak, jak na biografię przystało, w chwili jej narodzin. W miasteczku Coyoacán w regionie Oaxaca i bajecznie kolorowym domu, zwanym Casa Azul, gdzie spędziła dzieciństwo. Jednak ta niezwykła historia nie będzie tradycyjną biografią do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni.

- Biografia immersyjna czerpie ze sztuki filmowej, animacji, grafiki cyfrowej malarstwa. W połączeniu z nowymi technologiami dostarcza niepowtarzalnych przeżyć zanurzenia się w pełen symboli świat wyobraźni artystki i jej otoczenie” – mówi Joanna Kowalkowska, prezeska Art Box Experience.

W kolejnych przestrzeniach galerii poruszająca opowieść za każdym razem przyjmuje zupełnie nowy sposób narracji. Są to pokazy audiowizualne 360°, cyfrowe instalacje artystyczne, doświadczenie wirtualnej rzeczywistości (VR), projekcje stereoskopowe (3D), mappingi i aranżacje muzyczne. A wszystko to na 800 m² przestrzeni immersyjnej Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina. - Miłośnicy bardziej tradycyjnych form wystawienniczych, również znajdą tu coś dla siebie, np. pokój z kalendarium życia artystki zilustrowanym archiwalnymi fotografiami i licznymi odwołaniami do tradycji i kultury Meksyku – dodaje Kowalkowska.

Na wystawę wejdziemy przez udekorowany kwiatami i płonącymi świecami domowy ołtarz. W tradycji meksykańskiej miejsce spotkania żywych z umarłymi symbolizuje bramę między światami. Sercem wystawy będzie spektakularna 30-minutowa produkcja audiowizualna, czyli wyprawa śladami dzieciństwa i młodości Fridy Kahlo, jej pasji, macierzyństwa, miłości i dziedzictwa artystycznego, które uczyniły z artystki i jej wizerunku globalną ikonęNastępna przestrzeń jest niczym sen, w którym dzięki doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości przez ok. 10 minut spacerujemy po meksykanskiej ulicy czy zanurzamy się w tętniącą kolorami, fantastyczną dżunglę. Towarzyszą nam znane z obrazów Fridy charakterystyczne elementy, które utorują drogę ikonograficznemu odrodzeniu artystki w erze cyfrowej i jej ogromnej popularności współcześnie, także w popkulturze.

W dalszych salach momenty zwrotne w życiu Fridy ilustrują dwie artystyczne instalacje cyfrowe przygotowane przez katalońskie studio Layers of Reality oraz współpracujących artystów. Odnoszą się one do czasu, w którym Frida cierpiała ogromny ból, przykuta do łóżka po wypadku komunikacyjnym, który w ówczesnej prasie opisywany był jako śmiertelny. W jego konsekwencji zamiast zostać lekarką, została pacjentką na resztę życia. I tak została Fridą, która potrafiła przemienić nieustanny ból w sztukę” – dowiadujemy się na wystawie. Trójwymiarowa, poetycka wizja wypadku zatytułowana “Chwila” powstała w technologii stereoskopowej (3D). Instalacja “Sen” pozwoli zaś na spojrzenie na otaczający Fridę świat z miejsca, w którym namalowała większość swoich prac, czyli jej łóżka: - “Stworzyliśmy w Art Boxie wideo-rzeźbę, gdzie tradycyjną scenografię połączyliśmy mappingiem”tłumaczy Joanna Kowalkowska

Podróżując w głąb świata artystki, widzowie udadzą się do tętniącego życiem baru Pulquería La Rosita. Miejsca wybranego przez Fridę do przeprowadzenia zajęć z malarstwa, podczas których zachęcała swoich studentów do wyjścia poza mury uczelni i poznania środowiska i tradycji swojego kraju oraz przywrócenia jego zwyczajów. Dzieci (a także dorośli) mogą tu wziąć udział w interaktywnej zabawie i na chwilę stać się twórcami sztuki cyfrowej, przyozdabiając ściany mitycznego lokalu wyobrażeniami meksykańskiej artystki. To nie jedyna atrakcja pozwalająca na zabawę z wystawą. Inna z sal została w pełni poświęcona "Frida’s Universe” (Świat Fridy) – przestrzeni sensorycznej, która wyczuwając nasze gesty, niemal w magiczny sposób zmienia otaczający nas krajobraz i wprowadza elementy projekcji w ruch. A na zakończenie hit – interaktywna fotobudka AI, która rozpoznawszy naszą twarz wygeneruje unikalny portret w surrealistycznej stylistyce, tak charakterystycznej dla Fridy.

Frida – ikona mody, to ostatni rozdział opowieści w Art Box. Malarstwo pozwalało Fridzie się uzewnętrznić. Ubrania natomiast pomagały ukryć zbolałe ciało. Gdziekolwiek się pojawiła, błyszcząca aksamitna spódnica, bogato haftowana bluzka, kok ozdobiony kwiatami lub kolorowymi wstążkami i spektakularne klejnoty przyciągały każde spojrzenie. I wszyscy widzieli dokładnie to, co Frida Kahlo chciała pokazać: dumę z meksykańskich korzeni, pewność siebie, radość życia.

- “Frida Kahlo była wybitną malarką i prawdziwą wojowniczką, a jej moc ducha i siła osobowości emanują z jej wspaniałych obrazów. Potrafiła w czasie, kiedy nie było to popularne opowiedzieć malarskim językiem o cierpieniu i niemocy, samotności i miłości. Jej malarstwo było wolne od kalkulacji i kompleksów, szczere i bezpośrednie — takie wszakże jest jej spojrzenia na widza autoportretach. To tego powodu każdy jej obrazów dziś jest ikoną – mówi malarka Pola Dwurnik, artystka wizualna, malarka, prezeska Fundacji Edwarda Dwurnika, autorka wielkoformatowego obrazu znajdującego się w Fabryce Norblina.

Wydarzeniu w Art Box Experience towarzyszyć będą spotkania, cykl oprowadzań i rozmów: “Charakter wystawy – opowieści biograficznej i postać Fridy Kahlo pozwalają wyprowadzić mnogość różnorodnych wątków interpretacyjnych. Dlatego nasz program edukacyjny zaowocuje atrakcyjnymi materiałami odnoszącymi się, poza samą ikoną popkultury jaką stała się już za życia Frida Kahlo, do feminizmu, walki z bólem i wykluczeniem, relacji ze współczesnymi jej artystami, bogatej kultury Meksyku, niepowtarzalnego stylu – zarówno malarskiego jak i strojów, nadzwyczajnej relacji miłości, zdrady i cierpienia między Fridą a jej mężem, Diego Riverą” – zapowiada Mateusz Labuda, wiceprezes Art Box Experience. 

Bilety: do nabycia online (Bilety Art Box Experience). Więcej na: artboxexperience.com

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic