ON AIR
od 09:00 zaprasza: Łukasz Wojtusik

115 lat temu urodził się Bruno Schulz

115 lat temu - 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu, w rodzinie żydowskich sklepikarzy - urodził się jeden z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownik i grafik - Bruno Schulz. Od początku tygodnia można oglądać przygotowaną z tej okazji wystawę w Pałacu Opatów w Oliwie pt. "W stronę Schulza".


"Wystawa jest wędrówką po świecie wyobraźni Schulza, wędrówką, w której zechcieli uczestniczyć najwybitniejsi polscy artyści. Przygotowując ją staraliśmy się, choćby w ogólnym zarysie przedstawić fenomen, jednego z najwybitniejszych i najciekawszych artystów XX wieku - drobnego, niepozornego nauczyciela rysunków i robót ręcznych z drohobyckiego liceum, którego niezwykła wyobraźnia wciąż fascynuje" - mówi pomysłodawca wystawy Jan Bończa-Szabłowski.

Na wystawie "W stronę Schulza" (zamykającej tryptyk ekspozycji zapoczątkowany wystawami "Drohobycz bez Schulza" oraz "W kręgu Schulza" pokazywanymi wcześniej w wielu galeriach i muzeach w Polsce, a także we Lwowie, Odessie, Pradze, Tel Avivie) można zobaczyć prace takich artystów jak Kiejstut Bereźnicki, Edward Dwurnik, Andrzej Dudziński, Stasys, Tadeusz Kantor, Rafał Olbiński Franciszek Starowieyski czy Adam Myjak. Są tam też prezentowane dzieła z Muzeum Narodowego w Gdańsku m.in. Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Guentera Grassa, Jana Lebensteina.

Plakat wystawy jest dziełem Rafała Olbińskiego "Portret Schulza" Olbińskiego jest to jedyny czarno-biały plakat w twórczości tego najsłynniejszego na świecie polskiego plakacisty i znanego malarza. Grafik Henryk Sawka, przedstawił w czterech rysunkach, perypetie związane z odnalezieniem i kradzieżą fresków w drohobyckiej willi Feliksa Landaua. Na wystawie oprócz malarstwa i grafiki jest bezpośrednie odniesienie do świata filmu. Prezentowane są tu bowiem kadry z "Sanatorium pod Klepsydrą" najsłynniejszego filmu Wojciecha Hasa, oraz kadry i projekty scenografii Allana Starskiego do "Republiki marzeń" Ehlersa.

Muzykę do wystawy "W stronę Schulza" skomponował kompozytor teatralny Jerzy Satanowski. Wystawę będzie można zwiedzać do 23 sierpnia.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic