Przegląd, który w tym, roku odbędzie się w dniach 21-24 września, cieszy się uznaniem ze strony rodziny poety, która patronuje temu przedsięwzięciu od samego początku: żona poety Katarzyna Herbert, jego siostra Halina Herbert-Żebrowska oraz siostrzeniec Rafał Żebrowski.
Na przegląd "Herbertiada" przyjeżdżają miłośnicy twórczości Herberta z całej Polski. Podczas "Herbertiad" odbywają się spektakle, monodramy, koncerty, programy słowno-muzyczne. Do Kołobrzegu przyjeżdżają wybitni artyści scen polskich, byli tu m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Wakuliński, Igor Przegrodzki, Krzysztof Globisz, Dorota Segda, Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Wysocki, Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Ewa Błaszczyk, Tadeusz Malak, Edward Linde-Lubaszenko, Anna Chodakowska, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Halina Łabonarska, Maciej Robakiewicz, Janusz Radek, Natalia Sikora i inni.
"Herbert był dla mnie zawsze poetą intrygującym. Zachwycił mnie jeszcze w szkole, aczkolwiek w młodości niewiele z niego rozumiałam. Pociągnął mnie piękną polszczyzną. Też lubiłam historię, a w jego poezji jest bardzo dużo historii, są odniesienia do mitologii. Herbert kojarzy mi się z okresem buntu, gdy rodziła się Solidarność. Kiedy zaczęłam pracować, a pracuję w Urzędzie Miasta, jestem inspektorem ds. kultury, więc pomyślałam, czy nie spróbować zorganizować imprezy poświęconej Zbigniewowi Herbertowi. Byłam wtedy dojrzalsza, bogatsza o doświadczenia, o wiedzę" - powiedziała PAP Life Katarzyna Pechman, inspektor ds. kultury UM w Kołobrzegu, pomysłodawczyni imprezy.
Inicjatorka imprezy powiedziała również PAP Life, na jakie wydarzenia z tegorocznej "Herbertiady" czeka ze szczególnym zainteresowaniem.
"Myślę, że bardzo ciekawym może być program Kołatka, który powstał w oparciu o wiersze z tomu Pana Cogito. Głównym wykonawcą będzie tu Andrzej Mastalerz. Myślę, że +Kołatka+ może być perełką tej edycji. Będziemy mieć też bardzo ciekawy program, który powstał kilka lat temu i jest przez młodych ludzi realizowany, a poświęcony Przemysławowi Gintrowskiemu, bardowi Pana Cogito. Będziemy się mogli zderzyć nie tylko z profesjonalnym wykonaniem aktorskim, ale także, w tym wypadku, z interpretacją młodych ludzi" - zachęca Pechman.
Wśród gości imprezy nie brakuje wykonawców, którzy przyjeżdżają nawet z bardzo daleka. "Podczas Herbertiad nawiązujemy też do twórców, których cenił sobie niezwykle Zbigniew Herbert. I w tym roku odwołujemy się do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zaprosiliśmy Sławomira Zygmunta z jego programem Z wiatrem. Krzysztof Kamil Baczyński. Artysta zaprezentuje nam więc i tę poezję do własnej muzyki. Będziemy też gościć Elżbietę Lewak, aktorkę związaną z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie, podkreślamy przez to związki Herberta ze Lwowem i Polski z Kresami" - dodaje Pechman.
Podczas "Herbertiady" odbędzie się również konkurs recytatorski, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkursowi towarzyszyć będą jednodniowe warsztaty recytatorskie prowadzone pod okiem Agaty Mastalerz. (PAP Life)