ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

39 twórców laureatami drugiej Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

39 twórców zgłoszonych przez 26 wydawców zostało laureatami drugiej Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Doceniono m.in. literackie zamierzenia reportażystki Anny Goc, pisarki Zośki Papużanki, tłumacza Ryszarda Krynickiego i ilustratorki Marty Ignerskiej.

39 twórców laureatami drugiej Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Nagroda ustanowiona w 2020 roku przez Radę Miasta Krakowa, ma być wsparciem dla wydawców, sektora książki i pisarzy. Zgodnie z regulaminem wnioski o przyznanie nagrody mogą składać wydawcy, zgłaszając nazwiska twórców: autorów, tłumaczy, redaktorów i ilustratorów wraz z opisem tego, co zamierzają oni w najbliższym czasie zrobić.

Oprócz wsparcia finansowego nagrodzeni mogą korzystać z promocji – prezentacji w mediach społecznościowych, premierowych spotkań w kameralnych księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie Krakowa – Pałacu Potockich.

"Imponująca była różnorodność zgłoszonych projektów. To właśnie one wzbogacają literackie dziedzictwo miasta i wpływają na to, co krakowianki i krakowianie czytają. Zresztą nie tylko mieszkańcy naszego miasta, bo Nagroda służy przecież także ogólnopolskiej promocji ich twórczości" – oceniła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Błaszczyk.

W tym roku liczba zgłoszeń przekroczyła niemal dwukrotnie tę z poprzedniej edycji nagrody - było ich 96 (w 2020 roku - 59).

Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się wiersze w wyborze i przekładzie Ryszarda Krynickiego, najnowsza powieść Zośki Papużanki i biografia autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej. Dofinansowanie otrzymały też projekty młodych autorów: poetyckie Justyny Tomskiej i Patryka Kosendy oraz prozatorskie Marty Sokołowskiej i Barbary Woźniak. Wśród wyróżnionych znaleźli się także tłumacze biorący udział w międzynarodowym projekcie CELA (Connecting Emerging Literary Artists) – Aleksandra Wojtaszek i Gabriel Borowski oraz uczestnicy cyklu warsztatów pod nazwą Szkoła Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W ramach konkursu wyróżnionych zostało pięć publikacji z zakresu literatury dziecięcej, z których dwie związane są z twórczością Stanisława Lema.

Nagrodzeni reprezentują zarówno wydawnictwa działające na rynku od wielu lat i mające w swoim dorobku pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy, jak i wydawców niezależnych, którzy "stawiają" na młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów.

Konkurs pod nazwą Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO odbył się po raz pierwszy w 2020 roku. Do tej pory wydano ponad 20 wyróżnionych w ten sposób tytułów, a kolejne premiery m.in. książki Dominiki Słowik, Katarzyny Kubisiowskiej, Wojciecha Nowickiego i Przemka Dębowskiego jeszcze się ukażą.

Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic