Nagroda ustanowiona w 2020 roku przez Radę Miasta Krakowa, ma być wsparciem dla wydawców, sektora książki i pisarzy. Zgodnie z regulaminem wnioski o przyznanie nagrody mogą składać wydawcy, zgłaszając nazwiska twórców: autorów, tłumaczy, redaktorów i ilustratorów wraz z opisem tego, co zamierzają oni w najbliższym czasie zrobić.
Oprócz wsparcia finansowego nagrodzeni mogą korzystać z promocji – prezentacji w mediach społecznościowych, premierowych spotkań w kameralnych księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie Krakowa – Pałacu Potockich.
"Imponująca była różnorodność zgłoszonych projektów. To właśnie one wzbogacają literackie dziedzictwo miasta i wpływają na to, co krakowianki i krakowianie czytają. Zresztą nie tylko mieszkańcy naszego miasta, bo Nagroda służy przecież także ogólnopolskiej promocji ich twórczości" – oceniła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Błaszczyk.
W tym roku liczba zgłoszeń przekroczyła niemal dwukrotnie tę z poprzedniej edycji nagrody - było ich 96 (w 2020 roku - 59).
Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się wiersze w wyborze i przekładzie Ryszarda Krynickiego, najnowsza powieść Zośki Papużanki i biografia autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej. Dofinansowanie otrzymały też projekty młodych autorów: poetyckie Justyny Tomskiej i Patryka Kosendy oraz prozatorskie Marty Sokołowskiej i Barbary Woźniak. Wśród wyróżnionych znaleźli się także tłumacze biorący udział w międzynarodowym projekcie CELA (Connecting Emerging Literary Artists) – Aleksandra Wojtaszek i Gabriel Borowski oraz uczestnicy cyklu warsztatów pod nazwą Szkoła Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W ramach konkursu wyróżnionych zostało pięć publikacji z zakresu literatury dziecięcej, z których dwie związane są z twórczością Stanisława Lema.
Nagrodzeni reprezentują zarówno wydawnictwa działające na rynku od wielu lat i mające w swoim dorobku pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy, jak i wydawców niezależnych, którzy "stawiają" na młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów.
Konkurs pod nazwą Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO odbył się po raz pierwszy w 2020 roku. Do tej pory wydano ponad 20 wyróżnionych w ten sposób tytułów, a kolejne premiery m.in. książki Dominiki Słowik, Katarzyny Kubisiowskiej, Wojciecha Nowickiego i Przemka Dębowskiego jeszcze się ukażą.
Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
autor: Małgorzata Wosion-Czoba