Jak poinformował w środę Bogdan Tobiszowski z Domu Wydawniczego Rebis - po raz pierwszy w historii nagrody Dan David Prize trafiła ona do pisarza.
Co roku laureaci wybierani są w trzech kategoriach: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Amosa Oza nagrodzono za "twórczą interpretację przeszłości", za "wyjątkowo poruszające przedstawienie historycznych wydarzeń przy jednoczesnym podkreśleniu roli jednostki oraz ukazywanie tragicznego konfliktu pomiędzy dwoma narodami z humanistycznego punktu widzenia".
W kategorii przeszłość nagrodę otrzymali także: Tom Stoppard i Atom Egoyan; w kategorii teraźniejszość (odpowiedzialność
społeczna) nagrodzono Ala Gore'a, a w kategorii przyszłość - Ellen Mosley-Thompson i Lonniego G. Thompsona oraz Geoffreya
Eglintona.
Ceremonia wręczenia nagród i 300 tys. dolarów dla każdego z laureatów odbędzie się 19 maja na Uniwersytecie w Tel Awiwie.
Wcześniej - 4 marca do polskich księgarń trafi najnowsza powieść Amosa Oza zatytułowana "Rymy życia i śmierci". Na przełom marca i kwietnia zaplanowano także wznowienia dwóch wcześniej wydanych książek tego autora: "Fimę" i "Poznać kobietę". Książki ukażą się nakladem wydawnictwa Rebis.
Amos Oz (1939) urodził się w Jerozolimie w rodzinie polsko-rosyjskich imigrantów. Jego rodzice na początku lat 30.
przyjechali do Jerozolimy. Ojciec pisarza - Jehuda Arie Klausner był wybitnym literaturoznawcą, autorem większości polskich haseł w encyklopedii hebrajskiej. Matka - Fania, z domu Mussman, była poetką. Po jej śmierci, Amos - wówczas Klausner - zmienił nazwisko na Oz, co oznacza po hebrajsku "moc", "odwaga".
Zadebiutował w 1965 roku tomikiem opowiadań "Tam gdzie wyją szakale". Potem ukazały się m.in. "Mój Michał", "Dotknij wiatru", "Czarna Skrzynka", 'Poznać kobietę", "Nie mów noc", "Pantera w piwnicy", "To samo morze", "Opowieść o miłości i mroku", "Nagle w głębi lasu".