Silesiusa przyznało 7-osobowe jury, w skład którego weszli profesorowie uniwersytetów: wrocławskiego, poznańskiego i
jagiellońskiego, krytycy oraz historycy literatury. Przewodniczący jury, prof. Jacek Łukasiewicz, zapowiadając nagrodę dla Różewicza podkreślił, że poeta ten "od ponad 60 lat jest obecny w poezji jako głos mocny, wciąż nowy i niezależny".
"Jego wiersze tłumaczone na wiele języków są czytane i cenione od Anglii po Chiny, od Finlandii po Indie. Wyczulony na wielkie
dylematy zmieniającej się współczesności, nie oszczędza jej, ale w ciągłym dialogu na nią wpływa. Jury przyznając nagrodę jest przekonane, że oddaje ją w najgodniejsze ręce" - mówił Łukasiewicz podczas niedzielnej uroczystości we Wrocławiu.
Różewicz pojawił się na scenie Teatru Polskiego wjeżdżając na specjalnej ruchomej platformie, na której ustawiona była sofa,
stół i krzesło; zgromadzona publiczność przywitała go gromkimi brawami.
Dziękując za wyróżnienie poeta zażartował, że postara się w przyszłości, "żeby poezja dolnośląska i wrocławska dorównała
naszej piłce nożnej". "Także naszym koszykarkom, siatkarkom, pływaczkom. Mam nadzieję że 2012 r. spotkamy się tutaj i ja będę czytał swoje wierszyki o piłce nożnej" - dodał poeta.
Nagrodę wręczył mu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, a publiczność nagrodziła Różewicza długą owacją na stojąco.
W kategorii książka roku, do Silesiusa 2008 nominowanych było 7 autorów. Nagrodę za książkę "Po tęczy" otrzymał Andrzej Sosnowski. Odbierając statuetkę autor powiedział, że jest "nie tylko wzruszony ale również wstrząśnięty" i poprosił publiczność o wybaczenie "nieskładnych słów", wypowiadane na scenie.
Sosnowski zadebiutował w 1992 r.; publikuje m.in. przekłady i eseje. Jest redaktorem miesięcznika "Literatura na świecie".
W kategorii debiut za książkę "Po sobie" nagrodzona została 22-letnia Julia Szychowiak. Gala wręczenia nagrody Silesius 2008 była częścią kończącej się w niedzielę 13. edycji festiwalu literackiego "Port Wrocław".
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to nowa nagroda ustanowiona przez władze miasta; będzie przyznawana co roku polskim poetom w 3 kategoriach: za całokształt twórczości (100 tys. zł), za tomik (50 tys.) i za debiut (20 tys.). Każdy z laureatów otrzymuje także statuetkę Silesius autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka.
Johannes Scheffler, znany jako Angelus Silesius (Anioł Ślązak), symbol pojednania i dialogu, urodził się w 1624 r. we Wrocławiu. Po przejściu z protestantyzmu na katolicyzm, Silesius wybrał życie pogrążone w modlitwie. Jedno z jego najważniejszych dzieł to "Cherubinischer Wandersmann" -"Anielski Wędrowiec". Nawiązaniem do działalności poety jest przyznawana we Wrocławiu Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i - od tego roku - Wrocławska Nagroda
Poetycka Silesius.