Barbara Skarga laureatką nagrody "Nowych Książek"

Laureatką tegorocznej nagrody "Nowe Książki" została Barbara Skarga za tom esejów "Kwintet Metafizyczny".




Prof. Barbara Skarga urodziła się 25 października 1919 r. w Warszawie. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej.
Aresztowana w 1944 r., spędziła 10 lat w radzieckich łagrach i na zsyłce. W 1995 r. za tę samą działalność w AK, jak również za późniejsze zasługi dla polskiej kultury, została uhonorowana Orderem Orła Białego.

Po powrocie do kraju Barbara Skarga ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim i podjęła pracę w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W roku 1980 została wybrana przewodniczącą Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.

Pod redakcją Barbary Skargi ukazało się 5 tomów "Przewodnika po literaturze filozoficznej XX wieku", któremu przyznano nagrodę "Literatury na świecie" za rok 1997. Jest redaktorem naczelnym pisma "Etyka". Jest autorką takich książek jak "Narodziny pozytywizmu polskiego 1831-1864", "Comte", "Kłopoty intelektu. Między Comte'em a Bergsonem", "Granice historyczności", "Tożsamość simy". Lata więzienia i gułagów opisała w tomie "Po wyzwoleniu (1944-1956)".

"Wbrew ogłoszonej w XX wieku śmierci metafizyki, a przez niektórych także śmierci prawdy, Barbara Skarga ma odwagę wyznać wiarę w metafizyczną naturę człowieka. I choć uznaje przyjmowaną współcześnie wielość kierunków i dyskursów filozoficznych, choć wie, że do prawdy nie dotarła, nie rezygnuje z samego ideału prawdy. (...) Barbara Skarga prowadzi nas własnymi drogami do źródeł myślenia, w których rodzi się metafizyczność" - pisze o "Kwintecie Metafizycznym", za którą Barbara Skarga otrzymała nagrodę "Nowych Książek" Tadeusz Gadacz.

"Kwintet metafizyczny" opublikowało w zeszłym roku wydawnictwo Uniwersitas. Fundatorem nagrody miesięcznika, przyznawanej od sześciu lat, jest minister kultury. Jej pierwszym laureatem był Tadeusz Różewicz. Rok temu jej laureatem został Ryszard Kapuściński za "Podróże z Herodotem".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic