Prof. Szymon Malinowski - fizyk atmosfery i profesor Nauk o Ziemi, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który od lat zajmuje się wyjaśnianiem zjawisk związanych z globalnym ociepleniem i alarmowaniem, że zagrożenia, jakie niosą ze sobą zmiany klimatu, są już naprawdę bardzo blisko. Naukowiec jest także bohaterem filmu dokumentalnego "Można Panikować" w reżyserii Jonathana Ramseya. Z prof. Szymonem Malinowskim rozmawiała Marta Kubala.
Polska pokryła się ostatnio białym puchem, a temperatura w wielu miejscach spadła poniżej zera. Mówi się o „zimie stulecia" oraz „bestii ze Wschodu". Czy to oznacza, że coraz lepiej radzimy sobie z globalnym ociepleniem?
Nauka dysponuje niepodważalnymi dowodami na to, że Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu, a emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu. Bazując na naukowym podejściu profesor Malinowski poświęcił się temu, by ostrzegać ludzi, pokazywać im fakty i apelować o zmiany. Ale czy na te zmiany nie jest już za późno?
Prof. Szymon Malinowski od wielu lat apeluje o podjęcie działań na rzecz poprawy klimatu, ale wciąż spotyka osoby, które nie wierzą w jego słowa.
Prof. Szymon Malinowski jest także współzałożycielem, autorem, redaktorem portalu naukaoklimacie.pl, od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki na temat klimatu i ostrzega przed katastrofą. Jak rozmawia z ludźmi na temat kryzysu klimatycznego?
Od początku swojej kariery naukowej stara się zrozumieć procesy fizyczne kształtujące klimat, bo chmury to największa zagadka klimatu i jego zmian. A jak zmiany klimatu wpływają na nasze codzienne życie?
Jakie widoczne sygnały daje nam planeta, które świadczą o jej złym stanie?
Czy kryzys klimatyczny może mieć wpływ na konflikty między państwami? O to między innymi zapytałam profesora podczas naszej rozmowy.
W Polsce debata na temat budowy pierwszej elektrowni jądrowej toczy się już od 50 lat i nadal nie dysponujemy tego typu rozwiązaniami. Wkrótce ma się to zmienić. Czy takie rozwiązanie jest Polsce potrzebne i co będzie, gdy skończą się nam znane źródła energii?
Od lat popularyzuje wiedzę na temat kryzysu klimatycznego i stara się dotrzeć do jak największej grupy ludzi. Mówi, że wzrasta nasza świadomość, ale to wciąż zbyt mało. A zapytany o młodzieżowe strajki klimatyczne mówi, że ich popularność to w dużej mierze zasługa szwedzkiej aktywistyki Grety Thunberg.
Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu. Przez całe życie zawodowe edukuje innych i nam także przekazuje dziś wiedzę na temat klimatu i chmur, których badaniem zajmował się już na studiach.