Program zainaugurowany zostanie jesienią tego roku i finansowany będzie ze środków ministra kultury. Będzie on wspierał działalność bibliotek publicznych poprzez rozbudowę ich księgozbiorów, promocję czytelnictwa oraz rozwój czasopism kulturalnych.
Podczas poniedziałkowego VI finału kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" Bogdan Zdrojewski uznał, że za stan
oczytania polskich dzieci nie może odpowiadać tylko Fundacja ABCXXI, która od 2001 r. prowadzi kampanię "Cała Polska czyta
dzieciom", ale - jak zapewnił - zajmie się tym także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gościem specjalnym VI finału kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" był propagator czytania dzieciom w Stanach
Zjednoczonych, Jim Trelease. Amerykański gość wygłosił wykład na temat potrzeby czytania dziecku na głos dla jego wszechstronnego rozwoju. Jak zaznaczył, ważne jest "zasianie ziarna", zaszczepienie w młodym człowieku potrzeby czytania, ponieważ później dziecko samo z własnej woli dla przyjemności częściej będzie sięgało po książkę niż takie, które jest pozbawione wspólnego, głośnego czytania z rodzicami.
Jim Trelease pracował w szkole i zauważył, że uczniowie, którym czytano w dzieciństwie, nie mają problemów z czytaniem i
rozumieniem tekstu. Zainspirowany tymi spostrzeżeniami opracował 30-stronicową książeczkę dla rodziców i nauczycieli o zaletach czytania na głos. Niepozorna książeczka została opublikowana w 1982 r. i utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Times'a" przez 17 tygodni.
Podczas VI finału kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" wręczono nagrody wolontariuszom, którzy przez cały rok
organizowali przedsięwzięcia i imprezy czytelnicze w różnych miejscach: w księgarniach i szpitalach, w autobusach, na miejskich skwerach, na basenach itp.
Po raz pierwszy przyznano tytuł Koordynatora Roku, czyli osoby działającej na rzecz kampanii na szerszą skalę niż jedna placówka. Nagrodę otrzymała Renata Gość z Trzcinicy "za niestrudzoną promocję kampanii czytania i nieskazitelną postawę etyczną".
Statuetkę otrzymała również Eva Katrusak, inicjatorka programu w Czechach, wzorowanego na polskiej kampanii czytania.
Fundacja ABCXXI została założona w 1998 r. przez żonę ówczesnego ambasadora Polski w USA, Irenę Koźmińską. Fundacja w 2001 r. zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", która promuje czytanie dzieciom książek na głos przez 20 minut dziennie. Wspólne czytanie jest dla rodziców i dzieci szczególną formą kontaktu, korzystnie wpływającą na relacje uczuciowe między nimi. Fundacja podkreśla, że pośpiech, stres, brak czasu, ignorowanie potrzeb psychicznych i umysłowych dzieci oraz nadmierne korzystanie z telewizji i komputerów powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne.