Dni Nagrody Literackiej GDYNIA rozpoczną się 31 sierpnia

31 sierpnia rozpoczną się Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi w czterech kategoriach - eseistyka, poezja, proza i przekład na język polski - autorami. Laureaci zostaną ogłoszeni 2 września podczas gali w Muzeum Emigracji.

"Tak często powtarzane zdanie, że Gdynia jest miastem kultury może brzmieć już prawie jak slogan. Ale, ponieważ tak jest w rzeczywistości, to bardzo zależy nam na tym, żeby rozwijać nasze flagowe projekty. Niewątpliwie Nagroda Literacka GDYNIA należy do takich przedsięwzięć, dużych, prestiżowych, bardzo poważnych i coraz bardziej znaczących w wymiarze całego kraju, a nie tylko lokalnym" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdyni Katarzyna Spychała.

Podkreśliła, że gdyńska nagroda "rośnie w siłę" i jest coraz bardziej atrakcyjna jako "część życia miasta" istotna dla zwykłych mieszkańców.

Do tegorocznej, 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA zgłoszono 434 tytuły. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie kapituły pod przewodnictwem prof. Agaty Bielik-Robson wybrali dwadzieścia książek, po pięć w każdej z czterech kategorii.

W kategorii prozatorskiej o nagrodę ubiegają się książki: "Ma być czysto" Anny Cieplak (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), "Pieczeń dla Amfy" Salci Hałas (Muza), "Sztuczki" Joanny Lech (Wydawnictwo Nisza), "Las nie uprzedza" Krzysztofa Środy (Czarne) oraz "Król" Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie).

Nominowane tomiki poetyckie to: "Wątpia" Anny Adamowicz (Wydawnictwo Kwadratura - Łódzki Dom Kultury), "cargo, fracht" Cezarego Domarusa (Instytut Mikołowski), "Stacja wieży ciśnień" Dawida Mateusza (Biuro Literackie), "Schrony" Michała Sobola (Wydawnictwo Nisza) oraz "Ściszone nagle życie" Dariusza Suski (Znak).

W kategorii eseju nominowano książki: "Tańce polskie. Suita historycznoliteracka" Andrzeja Kotlińskiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), "Dwanaście srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego (Czarne), "O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora" Łukasza Musiała (Wydawnictwo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (Ha!art) oraz "Koło miejsca/Elementarz" Krzysztofa Siwczyka (Muzeum w Gliwicach).

W ramach Nagrody Literackiej GDYNIA nagradzani są też tłumacze. W tym roku nominowano przekłady: Jacka Burasa "Atlas lękliwego mężczyzny" (autor oryginału Christoph Ransmayr, Biuro Literackie), Ryszarda Engelkinga "Szkoła uczuć" (autor oryginału Gustave Flaubert, wydawnictwo Sic!), Krzysztofa Majera "Depesze" (autor oryginału Michael Herr, wydawnictwo Karakter), Hanny Igalson-Tygielskiej "Niedziela życia" (autor oryginału Raymond Queneau, wydawnictwo Biuro Literackie) oraz Ewy Zaleskiej "Oszust" (autor oryginału Javier Cercas, Oficyna Literacka Noir sur Blanc).

Tegoroczne Dni Nagrody Literackiej GDYNIA otworzą 31 sierpnia spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. Dzień później przyjdzie kolej na dyskusje z prozaikami oraz tłumaczami.

Wieczór przed finałową galą zakończy się w klubie Ucho koncertem Tymona Tymańskiego, który będzie promował swój ostatni krążek "Zatrzymaj wojnę!". Na albumie tym trójmiejski muzyk nagrał 10 utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. Na płycie znalazły się m.in. piosenki Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Republika, Siekiera i Brygada Kryzys. Aranżacje Tymańskiego czerpią z różnych stylityk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby.

2 września, w ramach Dni NLG odbędzie się akcja "Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego". Będzie to prezentacja wybranych fragmentów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w postaci siedmiominutowych scen teatralnych w gdyńskich trolejbusach.

Dzień wcześniej, zaplanowano natomiast warsztaty krytycznoliterackie "GDYNIA pisze" prowadzone przez blogerów Paulinę Małochleb oraz Marcina Wilka.    

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 r. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. W 2014 r. - po raz pierwszy w historii nagrody - pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski. Laureaci otrzymują statuetkę Nagrody Literackiej GDYNIA oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł w każdej z kategorii.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic