Festiwal - organizowany po raz trzeci. Początek 11 lipca w Szczebrzeszynie. Potem festiwalowe artystyczne pokazy, warsztaty, spotkania, spektakle odbędą się kolejno w Józefowie, Tyszowcach, Biłgoraju, Kraśniku, Bychawie, a finał zaplanowano w Lublinie na 25 lipca.
W podróż do tych miast wyruszy grupa 40 wolontariuszy - artystów i animatorów kultury - z Polski, Rosji, Francji, Hiszpanii, Izraela, Łotwy, Ukrainy. Ich pokazy artystyczne i warsztaty, które będą prowadzić, mają przypominać twórczość Singera, ale także zachęcać do poznania historii odwiedzanych miast.
"To specyficzny festiwal, który jedzie do ludzi; jedziemy do tych miast, żeby spotkać się mieszkańcami. Festiwal ma wymiar artystyczny, ale także edukacyjny. Nawiązujemy współpracę z tamtejszymi ośrodkami kultury, szkołami, bibliotekami i w każdym mieście jest grupa osób, która współtworzy ten festiwal" - powiedział Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który jest organizatorem festiwalu.
W programie festiwalu w kolejnych miastach znalazły się różnorodne warsztaty m.in. sztuki cyrkowej (żonglerki, chodzenia po linie, chodzenia na szczudłach, akrobatyki), bębniarskie, teatralne, fotograficzne, śpiewania pieśni w jidysz, a także zabawy językowe z wykorzystaniem alfabetów: hebrajskiego, łacińskiego i cyrylicy.
Zaplanowano gry miejskie, których uczestnicy będą zwiedzać miasto i okolice śladami postaci i wydarzeń z twórczości Singera. Organizowane będzie też wspólne czytanie opowiadań noblisty. Można będzie zobaczyć spektakle teatralne przygotowane na podstawie prozy Singera - "Tajbełe i demon" oraz "Szlemiel" - a także filmy dokumentalne Marcela Łozińskiego "Wszystko może się przytrafić" i "Poste restante". Zaplanowano też happeningi pt. "Ulica Singera" oraz koncerty muzyki klezmerskiej, widowisko obrzędowe.
W każdym z festiwalowych miast zaprezentowany zostanie reportaż radiowy lub filmowy przygotowany przez tamtejszą młodzież, nawiązujący do lokalnej historii, ważnego dla lokalnej społeczności miejsca lub wydarzenia.
Isaac Bashevis Singer - pisarz żydowski - urodził się 14 lipca 1904 r. Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkał przez cztery lata. Biłgoraj i jego okolice zajmują wiele miejsca w utworach Singera, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. W 1935 r. wyemigrował do USA.
Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". Arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 r. w Miami.
FOTO PAP / Brama Rybna w Lublinie