Nagrodę o wartości 25 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
W tegorocznej edycji do nagrody zostało nominowanych siedem powieści: "Morderstwo w La Scali" Tomasza Piątka, "Orchidea" Marcina Świetlickiego, Gai Grzegorzewskiej i Ireneusza Grina, "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, "Polichromia" Joanny Jodełki, "Róże cmentarne" Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego, "Sekret Kroke" Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego, "Ucieczka z Festung Breslau" Andrzeja Ziemiańskiego.
"Polichromia" to opowieść o dwóch detektywach, którzy próbują wyjaśnić zagadkę morderstwa popełnionego w willi na poznańskim Sołaczu. Wkrótce zostaje popełniona kolejna zbrodnia, a łacińskie zwroty znalezione na miejscu morderstwa sugerują, że dokonał jej ten sam sprawca. Poza komplikacjami w śledztwie detektywi zmagają się z osobistymi problemami.
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który potrwa we Wrocławiu do czwartku odbywają się spotkania z autorami, warsztaty literackie, wykłady, panele dyskusyjne i projekcje filmów kryminalnych.