Celem konkurs jest promocja współczesnych pisarzy tworzących dla najmłodszych odbiorców. Wiceszefowa oświęcimskiej biblioteki Mariola Talewicz podkreśliła, że honorowane są w nim książki, które zdaniem krytyków literatury są najwartościowsze. „To dobra, mądra, edukacyjna, polska książka dla dziecka. To nie są jakieś 'disneyki' o królewnach i czarodziejach” – powiedziała.
Laureatka otrzymała główną nagrodę, którą jest statuetka dłuta Andrzeja Renesa przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.
Zwycięska książka ukazała się nakładem Agencji Edytorskiej Ezop. Opowiada o małym Bartku, który mieszka z mamą, jej partnerem Piotrkiem i jamnikiem Kreskiem. Rodzina przeżywa trudności, bo Piotr stracił pracę. Ojciec chłopca jest w nowym związku. Wkrótce Piotrek dowie się, że będzie miał przyrodnie rodzeństwo. Z trudną rzeczywistością chłopiec radzi sobie, uciekając w świat fantazji.
Nagrodę czytelników i drugą statuetkę Koziołka Matołka otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, wydaną przez Instytut Latarnik. Czytelnik poznaje dzięki niej realia PRL. Bohaterem jest 10-letni Michał, wychowanek domu dziecka, w którym powstaje teatrzyk. 13 grudnia 1981 r. ma on wystawić spektakl.
Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została przyznana po raz 24. Na tegoroczną edycję nadeszło 79 książek. Spośród nich jury, złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się twórczością dla dzieci, wyłoniło dziesięć publikacji, a z tego grona laureatów.
Nagrodę została ustanowiona w 1994 r. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ub.r. główną nagrodą została uhonorowana opowieść „Stary Noe” Zuzanny Orlińskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Literatura.