Festiwal odbędzie się w Krakowie od 21 do 27 października. Jego tematem przewodnim będzie literatura jako medium, jako pośrednik między światem a nami, środek, za pomocą którego wyrażamy poglądy, pragnienia i uczucia.
Jak podkreśla dyrektor wykonawczy festiwalu Grzegorz Jankowicz, podczas kolejnych edycji festiwalu "wraz z wybitnymi pisarzami z całego świata zatrzymujemy się przy książkach i zjawiskach, które stanowią punkty orientacyjne współczesnej kultury". "Przypominamy też twórców nieżyjących, by na nowo odczytać ich myśl i zderzyć ją z naszymi ideami" - podkreśla Jankowicz.
Podczas tegorocznego festiwalu przypomniana zostanie twórczość zmarłego 80 lat temu greckiego poety Konstandinosa Kawafisa oraz niemieckiego malarza, grafika i pisarza Maxa Ernsta - w Krakowie otwarta zostanie wystawa jego grafik, kolaży i ilustracji.
Na 5. Festiwal Conrada ma przyjechać jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych Asa Larsson, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun - laureat m.in. Nagrody Goncourtów, profesor anglistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Chicagowskim W. J. T. Mitchell oraz twórcy filmowych animacji, reżyserzy i scenografowie bracia Quay.
Do grona gości dołączą: Claudio Magris - prozaik, eseista, tłumacz i germanista, profesor literatury niemieckiej na Uniwersytecie w Trieście, zafascynowany Europą Środkową jako miejscem, w którym mieszają się różne wpływy kulturowe; amerykańska pisarka i dziennikarka, felietonistka "The Washington Post" Anne Applebaum; i pochodzący z Górnego Śląska prozaik Szczepan Twardoch.
Odbywający się od 2009 r. Festiwal Conrada nie jest poświęcony twórczości pisarza. Conrad jedynie patronuje wydarzeniu, które jest prezentacją współczesnej literatury, miejscem spotkań czytelników z pisarzami i tłumaczami. Organizatorami festiwalu są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Projekt jest dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.