Nagroda Wielkiego Kalibru ma wartość 10 tys. złotych.
Nominowano do niej osiem książek: "Złoty pociąg" Mirosława Bujki (WAB), "Żniwiarz" Gaji Grzegorzewskiej (EMG), "Serwal"
Krzysztofa Kotowskiego (Świat Książki), "Festung Breslau" Marka Krajewskiego (WAB), "Wilk i śmierć bankiera" Izy Smolarek i
Tomasza Klareckiego (Supernowa), "Dwanaście" Marcina Świetlickiego (EMG) oraz "Zakopane, sezon na samobójców" Jacka Rębacza (Supernowa).
Akcja "Dwanaście" Marcina Świetlickiego rozgrywa się w Krakowie. Tytuł odpowiada liczbie rozdziałów i odnosi się do kolejnych
miesięcy roku. Główny bohater nazywany przez narratora Mistrzem spotyka młodą i piękną kobietę, która chce by on uwolnił ją od ducha seryjnego mordercy z przeszłości Karola Kota. Obok zagadki kryminalnej w powieści jest wiele obserwacji i odniesień do życia w Krakowie.
Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości, został rosyjski autor
kryminałów historycznych Leonid Józefowicz.
Drugą nagrodę honorową przyznano Markowi Krajewskiemu "za wprowadzenie do literatury postaci Eberharda Mocka".
Po raz pierwszy w czasie festiwalu przyznano Wielki Kaliber Empiku. Nagrody dla najchętniej czytanych powieści przypadły:
Joannie Chmielewskiej za "Krętkę bladą" w kategorii "polski kryminał" oraz Leonie Swann za "Sprawiedliwość owiec" w kategorii "kryminał zagraniczny".
Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymali wcześniej: Marek Harny za "Pismaka" (2006 r.), Paweł Jaszczuk za powieść "Foresta Umbra" (2005) i Marek Krajewski za "Koniec świata w Breslau" (2004).
Tegoroczny Festiwal Kryminału, organizowany przez Instytut Książki i Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści
Sensacyjnej "Trup w szafie", odbywa się w ośmiu miastach - Bielsku-Białej, Gdańsku, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie.
W programie tegorocznego festiwalu znalazły się spotkania z autorami, panele dyskusyjne, wystawa fotografii i projekcje
filmowe.