Zdaniem recenzentów, "Reisefieber" to dojrzały debiut młodego autora. Główny bohater, Daniel, pisarz tworzący "powieść
nowoczesną", przybywa do Paryża na wieść o śmierci matki. Rozmowy z ludźmi, którzy ją znali, pozwalają mu zrekonstruować ostatnie lata jej życia, ale też przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Autor po mistrzowsku - podkreślają recenzenci - kreśli portrety psychologiczne dojrzałego mężczyzny i jego starej matki.
Nie jest to pierwsza nagroda dla Łozińskiego. Jest on zdobywcą II nagrody literackiej w ubiegłorocznym Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury. "Reisefieber" jest też na liście książek nominowanych w tym roku do literackiej nagrody Nike. Jego debiutancka powieść była wystawiana na 51. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie i na Targach Książki w Lipsku.
Mikołaj Łoziński ukończył wydział socjologii na Uniwersytecie Paris V. Pracował m.in. jako tłumacz dla francusko-niemieckiej
telewizji, fotograf tygodnika "Przekrój" i dziennika "Rzeczpospolita".
Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez działającą w Genewie fundację imienia Kościelskich. Promuje ona
współczesną polską literaturę nagradzając co roku pisarzy przed czterdziestym rokiem życia.
Do grona 120 laureatów Nagrody Kościelskich należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich:
Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Adam Zagajewski, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Jerzy Pilch. W 2005 roku nagrodą uhonorowano Jacka Dehnela, poetę, prozaika i tłumacza za tomik wierszy "Żywoty równoległe". W 2006 r. dostała ją poetka i prozaiczka Jolanta Stefko za całokształt dotychczasowej twórczości.