Opowieści o Muminkach już od kilkudziesięciu lat towarzyszą czytelnikom na całym świecie. Stworzony przez fińską pisarkę baśniowy świat w dolinie doczekał się adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych, opery czy słuchowisk radiowych. Ale Tove Jansson była nie tylko znakomitą pisarką, autorką powieści i opowiadań o mieszkańcach Doliny Muminków, ale także rysowniczką. Ilustrowała swoje książki i stworzyła cykl komiksowych opowieści o sympatycznych trollach.
Pierwsza komiksowa inkarnacja Muminków pojawiła się już w 1948 r., czyli trzy lata po ich książkowym debiucie. Opowieść pt. Moomintroll and The End of The World ukazywała się w formie pasków w szwedzkojęzycznym dzienniku „Ny Tid” i zasadniczo była adaptacją książki „Kometa nad doliną Muminków”.
Na komiksowe drugie życie przyszedł czas w 1952 roku, kiedy do Tove Jansson odezwało się Associated Newspapers z propozycją tworzenia przygód Muminków bezpośrednio na rynek brytyjski. Ówczesny szef wydawnictwa, Charles Sutton, w liście do autorki pisał tak: Przyszło mi do głowy, że mogłabyś zrobić ciekawy komiks, który niekoniecznie byłby skierowany do dzieci. Oczywiste jest, że Muminki podobają się dzieciom, ale uważamy, że te wspaniałe stworzenia można wykorzystać w formie komiksu wyśmiewającego nasz, tak zwany, cywilizowany styl życia.
Przygotowana przez wydawnictwo Egmont Polska seria opowieści komiksowych o Muminkach będzie liczyła cztery zbiorcze tomy. Tom pierwszy [który ma właśnie premierę – przyp. red.] zawiera 11 czarno-białych opowiadań: „Rabusie”, „Życie rodzinne”, „Muminki na Riwierze”, „Wyspa Muminków”, „Niebezpieczna zima”, „Zabawa w udawanie”, „Nowy dom Muminka”, „Nowe życie Muminków”, „Zakochany Muminek”, „Dżungla w Dolinie Muminków” oraz „Muminki i Marsjanie”.
[fragm. mat. pras.]