Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody POLIN 2017

Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do nagrody POLIN 2017, która zostanie wręczona w listopadzie po raz trzeci. Osoby, organizacje lub instytucje aktywnie działającej na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów zgłaszać można do 12 września.

"Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie" – powiedział dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola.

W pierwszym etapie konkursu zbierane i weryfikowane są propozycje zgłoszone poprzez formularz umieszczony na stronie www.polin.pl/nagroda. W drugim - laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Nagradzający mogą również przyznać wyróżnienie, natomiast dyrektor muzeum Dariusz Stola - nagrodę specjalną.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich 28 listopada 2017 r. Jej laureat otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych ufundowaną przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova, darczyńców Muzeum POLIN.

W składzie kapituły tegorocznego konkursu znaleźli się przewodniczący Rady Muzeum i Sądu Konkursowego Marian Turski, dyrektor muzeum POLIN Dariusz Stola, przewodnicząca rady programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" Paula Sawicka, dyrektor Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra Grażyna Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki, oraz laureaci Nagrody POLIN z poprzednich lat.

Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 r. Jej pierwszym laureatem został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów. W ubiegłym roku wśród ok. 200 nadesłanych zgłoszeń znalazło się 88 różnych kandydatów, zarówno osób prywatnych, jak i instytucji. Laur trafił do Jacka Koszczana, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Wyróżnieni zostali: Robert Augustyniak, inicjator działań związanych z przywracaniem pamięci o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego oraz Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel i animator kultury pracujący na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach. Nagrodę specjalną otrzymał Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego za całokształt działalności.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic