Na Porę Prozy przyjadą: popularny w Polsce Etgar Keret (autor tomów opowiadań m. in. Osiem procent z niczego i Rury, wyd. WAB), Judith Katzir (debiutująca w Polsce powieścią Matisse ma słońce w brzuchu, wyd. EMG), Alona Frankel (autorka powieści Dziewczynka, wyd. Nisza) oraz Yossi Avni (który dał się poznać powieścią Ciotka Farhuma nie była dziwką, wyd. Sic!).
Tradycyjnie mocnym punktem festiwalu będą prezentacje tegorocznych nowości i spotkania z ich autorami. O swoich najnowszych pracach (i, bez wątpienia, nie tylko o nich) opowiadać będą Dawid Bieńkowski, Ignacy Karpowicz, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Włodzimierz Kowalewski, Roma Ligocka, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Olga Tokarczuk, Michał Witkowski i Bartosz Żurawiecki. Po raz pierwszy z czytelnikami będą się także spotykać tegoroczni debiutanci: w ramach cyklu Prognozy Prozy wystąpią m.in. Ewa Madeyska, Paulina Bukowska, Piotr Śliwiński i Adam Pluszka. Zaś w związku z trwającym Rokiem Conrada w Bielsku Białej, Gdańsku i Katowicach będą miały miejsce wydarzenia związane z twórczością autora Lorda Jima.
Jako że jesień czeka nas wyborcza, na Porach Prozy nie zabraknie… polityki. Korporacja Ha!art przygotowała Festiwal Literatury Politycznej. Będzie to okazja do wysłuchania debat z udziałem Kingi Dunin, Darka Foksa, Jarosława Lipszyca, Cezarego Michalskiego, Mariusza Sieniewicza, Sławomira Sierakowskiego, Andrzeja Sosnowskiego, Bronisława Wildsteina i Rafała Ziemkiewicza.
Z kolei miesięcznik Lampa zaprasza na cykl literacko-psychoanalitycznych spotkań pod tytułem „Kogo i co boli w młodej polskiej prozie”. To szansa, by wysłuchać, a wręcz przesłuchać Agnieszkę Drotkiewicz, Martę Dzido, Jakuba Żulczyka, Juliusza Strachotę i Andrzeja Goździkowskiego. Z kolei spotkania „Futuryzm miast przemysłowych” poświęcone będą interdyscyplinarnej publikacji z okazji… przyszłego stulecia Nowej Huty i Wolfsburga i refleksji nad epoką industrialną.
To oczywiście tylko część festiwalowych atrakcji: prócz spotkań stricte literackich nie zabraknie pokazów filmowych, koncertów i spektakli. Szczegółowy program na: www.instytutksiazki.pl