Uzasadnienie:
Jury w składzie: Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Jerzy Jarzębski, Zygmunt Marzys, Maciej Morawski, Jacek Sygnarski, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Ewa Zając i Jan Zieliński nagrodziło twórczość Tadeusza Dąbrowskiego za oryginalność poetycką wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych. Twórczość Dąbrowskiego wyróżniająca się ostrością widzenia spraw estetycznych, egzystencjalnych i metafizycznych jest jednym z najciekawszych osiągnięć najnowszej polskiej poezji.
Tadeusz Dąbrowski "Czarny kwadrat"
Głos Tadeusza Dąbrowskiego brzmi donośnie i czysto. Poeta opowiada się po stronie wartości nieprzedawnionych, stara się podtrzymać ciągłość kluczowych tradycji kultury, w sposób wysoce świadomy broni związku języka z doświadczeniem i rzeczywistością. Jest w obrazie współczesnej naszej liryki czynnikiem koniecznym.
Piotr Śliwiński
O poezji Tadeusza Dąbrowskiego:
Dąbrowskiemu nasz świat składa się z nieustannych powodów do zaglądania na jakąś „drugą stronę”. Pod podszewkę, pod skórę, za kurtynę i pod włos. Znajduje tam rzeczy naprawdę zaskakujące. Poza tym umie wspaniale bawić się poezją.
Tadeusz Nyczek, Przekrój
To się czuje, że Tadeusz Dąbrowski jest wielkim talentem poetyckim.
Tomasz Burek, „Tygodnik Literacki
Tadeusz Dąbrowski to poeta, który doskonale wie, czego chce od poezji i w poezji.
Janusz Drzewucki, „Rzeczpospolita poetów”
Porównywany z Herbertem, Szymborską i Różewiczem jest Dąbrowski przede wszystkim spadkobiercą wielkiej tradycji metafizycznej w naszej poezji, począwszy od baroku i romantyzmu, przez Leśmiana po Lieberta.
Adriana Szymańska, „Czarny kwadrat na czarnym tle”