ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Nagroda im. Stajudy dla książki o cenzurze w sztuce

Jakub Dąbrowski, autor książki "Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku" został laureatem przyznawanej przez warszawską galerię Zachęta nagrody im. Jerzego Stajudy dla krytyków sztuki. Wręczenie nagrody odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Dwutomowa "Cenzura w sztuce polskiej po 1989" roku Jakuba Dąbrowskiego napisana we współpracy z Anną Demenko (wyd. Fundacja Kultury Miejsca) to pierwsze opracowanie, które kompleksowo przedstawia problematykę ograniczenia wolności ekspresji artystycznej w III Rzeczypospolitej. Tom pierwszy zawiera analizę polskiego systemu prawnego w tym aspekcie, tom drugi to materiał faktograficzny.

Autorzy uznają, że precedensowym wydarzeniem w historii cenzury polskiej sztuki po 1989 roku, pokazującym, że można zdewastować pracę i nie ponieść żadnych konsekwencji tego czynu, było zniszczenie pracy Piotra Uklańskiego w Zachęcie przez Daniela Olbrychskiego w 2000 roku. Aktor zaatakował wtedy szablą własną fotografię w stroju nazisty. Dalej autorzy piszą m.in. o zniszczeniu pracy "La Nona Ora" Maurizio Cattelana w tym samym roku i tej samej galerii, reakcjach na wystawę Doroty Nieznalskiej w gdańskiej galerii Wyspa w 2001 roku, zniszczeniu "Adoracji" Jacka Markiewicza, kilkakrotnym podpalaniu "Tęczy" Julity Wójcik, ale też protestach na spektaklach Jana Klaty w Teatrze Starym w Krakowie.

Pierwsza edycja Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy miała miejsce w 1992 roku. Jej laureatem został wówczas prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za książkę "Dekada". Wśród laureatów nagrody są m.in. Mieczysław Porębski, Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka, Hanna Wróblewska, Dorota Jarecka, Artur Żmijewski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic