Liczący 144 strony tom zawiera 18 wierszy, głównie z ostatnich lat, ale jest też kilka wcześniejszych, jak "Opowiadania o starych kobietach" z 1963 roku. Tomik jest dwujęzyczny - przekładów tekstów na niemiecki dokonali Karl Dedecius, Bernhard Hartmann i Andrzej Słomianowski.
Rdzeń tomu stanowią wiersze mówiące o religii, Kościele i człowieku. Osiemdziesięciotrzyletni poeta na nowo "uczy się
chodzić", jakby - wracając do dziecięctwa - unieważniał wszystko, co się dotychczas wydarzyło.
Przewodnikiem na tej drodze jest dla niego Dietrich Bonhoeffer, luterański pastor i teolog, stracony we Flossenburgu w kwietniu 1945 roku za udział w spisku na życie Hitlera. Bonhoeffer sformułował koncepcję "chrześcijaństwa bezreligijnego", która - zdaniem poety - pozwala lepiej zrozumieć i opisać położenie współczesnego człowieka.
W tytułowym wierszu tomu Różewicz pisze:"w ostatnich dwóch latach biorę lekcje / u pastora Dietricha Bonhoeffera (...) zacznij od początku / zacznij jeszcze raz mówił do mnie / naukę chodzenia / naukę pisania czytania / myślenia".
Tom ilustrowany jest grafikami wrocławskiego artysty Eugeniusza Geta-Stankiewicza. "Naukę chodzenia" opublikowało wydawnictwo Biuro Literackie.
Eugeniusz Get-Stankiewicz jest wieloletnim wykładowcą technik graficznych we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Projektuje plakaty teatralne i okolicznościowe, często z fragmentami autoportretu. Mieszka i tworzy w Domku Miedziorytnika przy Rynku Głównym we Wrocławiu.