W styczniu Znak wyda "Nasze małżeństwo" Tayari Jones - jedną z ulubionych powieści Baracka Obamy. "Przejmująca opowieść o tym, jak krzywdzący wyrok niszczy związek dwojga młodych Afroamerykanów" - pisał prezydent USA. Inna zapowiadana na przyszły rok premiera, "Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie" Jesmyn Ward (13 lutego, Wydawnictwo Poznańskie), to książka, która zdobyła National Book Award 2017, powieść o rodzinie i budowaniu tożsamości. Trzynastoletni Jojo na swój sposób próbuje zrozumieć, co znaczy być dobrym człowiekiem. Jego wyobrażenia na ten temat zmienia raz na zawsze wizyta w więzieniu stanowym Parchman w Missisipi, gdzie spotka swojego rówieśnika.
Także w lutym czeka nas polska premiera powieści "Dni bez końca" (WAB) Sebastiana Barry’ego, dwukrotnego finalisty Bookera i dwukrotnego laureata Costa Award. To historia chłopaka, który w połowie XIX wieku ucieka przed głodem z Irlandii do Ameryki, trafiając w sam środek wojny – najpierw z Indianami, potem Północy z Południem.
Wśród lutowych premier będzie też "Diabeł Urubu" Marlona Jamesa (WL), debiut pierwszego Jamajczyka, który osiągnął sukces w świecie literatury, autora "Krótkiej historii siedmiu zabójstw" wyróżnionej Nagrodą Bookera. "Diabeł Urubu" to historia rozgrywająca się w latach 50. na podupadłej plantacji, gdzie szaleją ciemne moce i demony. Także w lutym wyjdzie "Pierwsza osoba" Richarda Flanagana. "W swojej najnowszej powieści, zainspirowanej karierą autentycznego oszusta i własnym doświadczeniem z rolą pisarza widmo, Richard Flanagan pyta o istotę literatury, prawdy i kłamstwa. To pierwsza po Ścieżkach Północy powieść laureata Nagrody Bookera" - zapowiada Wydawnictwo Literackie.
Po 12 latach od "Łaskawych" Jonathan Littell wydał nową powieść: "Stara historia" ukaże się w lutym nakładem Wydawnictwa Literackiego. Bohater błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy przelotne relacje z napotkanymi osobami, zmienia płeć i tożsamość. "Hipnotyzująca i prowokująca opowieść o niepamięci, skrywanych fantazjach i zaspokajaniu prymitywnych instynktów" - anonsuje wydawca.
W lutym ukażą sie też "Migawki" Claudio Magrisa (WL) - nowa książka jednego z mistrzów europejskiej literatury, który przez 17 lat, od 1999 roku po 2016 dokumentował codzienność, tworząc krótkie zapiski – migawki – odnośnie małych i dużych wydarzeń z życia publicznego i prywatnego, polityki, sztuki, podróży, własnych przeżyć, sposobów mówienia, ekspresji i zachowania. Rebis przypomni natomiast innego giganta: opublikuje "Rozterki śmierci", kolejną powieść Jose Saramago (5 lutego).
W maju ukaże się nowa powieść Michelea Houllebecqa – "Serotonina" (WAB). We Francji książka będzie mieć premierę 4 stycznia, a do prasy wyciekły właśnie informacje na temat fabuły książki. Ci, którzy mieli już okazję zapoznać się z jej treścią, twierdzą, że pisarz przewidział bunt "żółtych kamizelek", protesty, które w ostatnich tygodniach objęły zasięgiem cały kraj.
WAB na drugą połowę roku szykuje niepublikowane do tej pory opowiadania Lucii Berlin, autorki "Instrukcji dla pań sprzątających" (czerwiec) i nagrodzone Pulitzerem "Niesamowite przygody Kavaliera i Claya" Michaela Chabona.
W przyszłym roku nie zabraknie też premier polskich pisarzy. Jeszcze w lutym ukaże się "Potop" Salci Hałas (WAB), która za debiutancką powieść "Pieczeń dla Amfy" zdobyła w 2017 roku Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Literackiej im. Gombrowicza. "Nowa książka to brawurowy poemat prozą o końcu świata" - zapowiada wydawca. Wydawnictwo Literackie opublikuje wczesną wiosną kolejny tom "Dziennika" Jerzego Pilcha, a w maju nową książkę Jacka Dukaja "Samotność podglądacza". W marcu nakładem Wielkiej Litery wyjdą "Rozmemuary" Wojciecha Kuczoka - wydawca zapowiada, że będą to "najintymniejsze zapiski znakomitego pisarza - wiwisekcja i autoironia".
Ciekawie wyglądają propozycje wydawców na przyszły rok z dziedziny literatury faktu. W styczniu ukaże się książka Anny Mieszkowskiej "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy" (Prószyński), oparta na archiwum Ordonki sprowadzonego przez autorkę do Polski kilka lat temu. Sonia Draga wyda w przyszłym roku nową książkę Cezarego Łazarewicza "Bo nie było wyjścia". Reporter tym razem zajął się historią Janusza Walusia, polskiego emigranta, kierowcy TIR-a, który próbował zmienić losy świata, mordując jednego z legendarnych przywódców RPA, zasłużonego w walce z apartheidem, Chrisa Haniego. Waluś od 26 lat przebywa w więzieniu, będąc najdłużej więzionym skazańcem w Republice Południowej Afryki.
Marginesy przygotowują dwie książki o ludziach gór. "Polscy himalaiści" Dariusza Jaronia (styczeń) przypominają historię Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, którzy 2 lipca 1939 roku stanęli na szczycie Nanda Devi East. Wybuch wojny zastał ich na statku do Europy, Klarner walczył w AK, a Bujak współpracował z brytyjskim wywiadem. Po wojnie obaj himalaiści zaginęli w tajemniczych okolicznościach, co przez niektórych interpretowane jest jako kolejny przykład klątwy, jaka dotyka zdobywców Nanda Devi. W marcu wyjdzie natomiast "Pochowani w niebie: niezwykła historia Szerpów i tragicznego dnia na K2" Petera Zuckermana i Amandy Padoan - opowieść o narodowości, która wydała najwięcej najmniej znanych zdobywców szczytów.
"Pianie kogutów" Wojciecha Tochmana (WL, luty) to opowieść o Kambodży, a "Wnuki Jozuego" (13 lutego, Czarne) - reportaż Pawła Smoleńskiego o losach Żydów i Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Na druga połowę roku Czarne zapowiada "Pusty las" Moniki Sznajderman, która od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autorka przedstawia historię tych terenów, a w szczególności wsi Wołowiec. Na jesieni, jednocześnie w amerykańskim Penguinie i W.A.B., ukaże się nowa książka Witolda Szabłowskiego "Kucharze dyktatorów". Reporter przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Tak powstał "niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską".
Książka "Złota. Legenda Haliny Konopackiej" (20 marca, Czarne) przypomni postać „złotej damy polskiego sportu”, lekkoatletki, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej, przyjaciółki Skamandrytów, poetki i malarki. Także w marcu wyjdzie praca "Posełki. Osiem pierwszych kobiet" Olgi Wiechnik (Wydawnictwo Poznańskie), przedstawiająca sylwetki pierwszych polskich "posełek", "posełkiń" cz też "poślic", jak niekiedy je nazywano. W drugiej połowie roku ma tez ukazać się nigdy do tej pory niepublikowany dziennik poetki Anny Świrszczyńskiej (WAB).
W zapowiedziach wydawniczych na przyszły rok są też m.in. "Droga do niewolności" Timothy Snydera (Znak, 25 luty) - analiza wydarzeń ostatnich lat, w których historyk dostrzega powrót nacjonalizmów, separatyzmów i wszelkiej maści radykałów oraz "Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta" Alexis Peri (Znak, 28 stycznia), książka, w której autorka sięga po 125 nieopublikowanych dzienników tych, którzy zostali w oblężonym mieście.