Nagroda KLIO ustanowiona w 1996 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, jest wyróżnieniem dla polskich autorów i wydawców, zajmujących się literaturą historyczną, za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce. Jest przyznawana corocznie podczas warszawskich Targów Książki Historycznej.
"W tym roku do nagrody KLIO zgłoszono ponad 200 książek. Wszystkie prezentowały dobry poziom. Dla nas najważniejsze było, że są to książki wartościowe, o walorach merytorycznych. W moim przekonaniu w ogóle książka historyczna ma się w naszym kraju dobrze, o czym świadczy chociażby podaż tych książek i to nie
tylko podczas Targów Książki Historycznej" - mówił przewodniczący jury nagrody KLIO prof. Tomasz Szarota podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Do tegorocznej nagrody nominowano: w kategorii autorskiej - Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko za książkę "Marek Edelman. Życie. Po prostu"; Macieja Górnego za "Przede wszystkim ma być naród. Marksistowskie historiografie w Europie Środkowo-Wschodniej"; Zygmunta Krzaka za "Od matriarchatu do patriarchatu;
Leszka Moczulskiego za "Narodziny międzymorza" oraz Przemysława Urbańczyka za "Trudne początki Polski".
Do nagrody w kategorii monografii naukowych kandydują: Piotr Kroll za książkę "Od ugody Hadziackiej do Cudnowa. Kozaczyzna między Rzecząpospolitą a Moskwą w latach 1658-1660"; Piotr M. Majewski za wydawnictwo "Niemcy Sudeccy 1848-1848. Historia pewnego nacjonalizmu"; Grzegorz Miernik za "My i Oni.
Społeczeństwo Kielecczyzny i stalinowski system władzy" oraz Tomasz Stryjek za "Jakiej przeszłości potrzebuje przyszłość? Interpretacje dziejów narodowych w historiografii i debacie publicznej na Ukrainie 1991-2004".
W kategorii edytorskiej nominowano: pracę zbiorową "Legenda Legionów"; pracę zbiorową "200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży 1809-1807"; "Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i pamiętnikach" Wilma Hosenfelda oraz książki Ewy Łomnickiej-Żakowskiej "Grafika polska XVIII wieku. Rytownicy
polscy i w Polsce działający" i Janusza Tondela "Inkunabuływ w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie".
Kandydatami w kategorii varsaviana są: Małgorzata Klasicka za "Kobiety powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej (1944-1945)"; Tomasz Mościcki za książkę "Kochana Stara Buda. Teatr Qui-Pro-Quo"; Artur III Nadolski za wydawnictwo "Pani Chłodna (opowieść o warszawskiej ulicy) oraz Stanisław F. Ozimek za "Media Walczącej Warszawy".
Laureaci nagrody KLIO zostaną ogłoszeni w czwartek (27.11.) podczas pierwszego dnia warszawskich Targów Książki Historycznej.
Tegoroczne XVII Targi Książki Historycznej odbędą się w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa w dniach 27-30 listopada. Podczas ich trwania będzie się można zapoznać z ofertą wydawnictw historycznych, spotkać z autorami książek, wziąć udział w projekcjach filmów historycznych i fabularnych, panelach dyskusyjnych czy prezentacji historycznych gier planszowych. Zaplanowano także aukcję antykwarycznych książek, wydawnictw i
dokumentów, wystawę "Walka o niepodległość i granice Polski 1914-1921" oraz multimedialną prezentację "Kruszenie murów" przedstawiającą krótkie fragmenty z najnowszych dziejów Polski.
Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące Targom Książki Historycznej jest wolny.