Nagroda im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.
W tym roku wśród nominowanych książek dominuje publicystyka i eseje: "Drzemka rozsądnych" Zdzisława Krasnodębskiego (Ośrodek Myśli Politycznej), "Hiszpania Franco" Adama Wielomskiego (Agencja Reklamowo-Wydawnicza "Arte"), "Powrót do obcego świata" Pawła Lisickiego (Arcana), "Blask i gorycz wolności" Dariusza Gawina (Ośrodek Myśli Politycznej), "Kłamstwo Bastylii" Andrzeja Ciska (Oficyna wydawnicza Finna), "Inna krytyka" Włodzimierza Boleckiego (Universitas), "Księża wobec bezpieki" księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (Znak).
Prozę wśród nominacji reprezentują książki: "Biały bokser" Wojciecha Chmielewskiego (Agawa), "Nienawiść" Stanisława
Srokowskiego (Prószyński i S-ka), "Gorsze światy" Cezarego Michalskiego (Fabryka Słów).
Patron nagrody Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cat-Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem. W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji "Zbrodnia w lesie katyńskim" (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium.
Najważniejsze powieści Józefa Mackiewicza to m.in. "Droga donikąd" (1955), opisująca Wileńszczyznę pod okupacją sowiecką,
"Nie trzeba głośno mówić" (1969) - o okupacji niemieckiej, "Lewa wolna" (1965) - o wojnie 1920 roku, oraz "Kontra", opowiadająca o losach proniemieckich oddziałów kozackich, wydanych po wojnie Sowietom przez aliantów. Pisarz zmarł w 1985 roku w Monachium.
Tradycyjnie nagroda im.Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada. Zwycięzca otrzyma medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki "Tylko prawda jest ciekawa" oraz nagrodę pieniężną.
W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa i Władysław Siemaszkowie - autorzy pracy "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945", Marek Chodakiewicz - za "Ejszyszki", Wojciech Albiński za "Kalahari", Eustachy Rylski za "Człowieka w cieniu" oraz Janusz Krasiński za "Przed agonią".