Kwestie techniczne
Strony wspomnianej „Opowieść podręcznej” wytworzono z ognioodpornych materiałów, mogą wytrzymać temperaturę do 1220 stopni Fahrenheita, czyli 660 stopni Celsjusza. Ten egzemplarz powieści został ręcznie zszyty niklowanym drutem. Jego wykonanie zajęło łącznie 2 miesiące.
Dochód na określony cel
Za sprzedaż książki odpowiada dom aukcyjny Sotheby’s. Cena wywoławcza tego egzemplarza książki to 35 tysięcy dolarów. Kwota uzyskana na aukcji zostanie przekazana PEN America. Organizacja walczy o wolność słowa i wypowiedzi. Według szacunków „Opowieść podręcznej” może osiągnąć nawet 100 tysięcy dolarów.
Forma protestu
Wydawnictwo Penguin Random House przyznało, że pomysł stworzenia takiej książki ma być wyrazem protestu przeciw negowaniu książek, a nawet ich paleniu. Powieść Atwood wywołała niemałe poruszenie, często wypożyczenie jej w bibliotekach było zakazywane.
„Książka została zaprojektowana tak, by mogła chronić ważną historię, jak również stać się potężnym symbolem walki przeciwko cenzurze” – napisano w komunikacie.
„Opowieść podręcznej” - fabuła
Historia zawarta w książce i w serialu to dystopijna opowieści o świecie, w którym na terenie Stanów Zjednoczonych doszło do powstania nowego państwa, Teokratycznej Republiki Gilead. Utworzono również nowy podział społeczeństwa. Tutaj kobiety zostały pozbawione praw, nie mogą piastować stanowisk, muszą być posłuszne woli mężczyzn, a ich sytuacja zależy od tego, w jakiej grupie się znalazły.
Świat boryka się z problemem dzietności. A nowe państwo znalazło jego przerażające rozwiązanie. Główną bohaterką opowieści jest Offred (w serialu grana przez Elisabeth Moss). Jej miejsce w społeczeństwie wyznaczył fakt, że może posiadać potomstwo. Dlatego została tzw. podręczną.
Utraciła własne imię, a jej obecne nawiązuje do imienia oficjela wojskowego, do którego domu została przydzielona. Kobieta musi oddawać się raz w miesiącu swemu „opiekunowi” i urodzić dziecko jemu i jego żonie. Podręczne, ale i inni ludzie zobligowani są do przestrzegania określonych reguł, za ich złamanie grozi zesłanie do kolonii karnej, a nawet śmierć.
O tym, jaką kwotę udało się osiągnąć ognioodpornej „Opowieści podręcznej”, dowiemy się już 7 czerwca.
Autor:Judyta Nowak - RMF Classic