Ogromny księgozbiór Umberto Eco podzielony między Bolonię i Mediolan

Ogromny współczesny księgozbiór i archiwum zmarłego w 2016 roku Umberto Eco zostanie przekazany na 90 lat uniwersytetowi w Bolonii, gdzie pracował, a cenna kolekcja starodruków trafi do biblioteki Braidense w Mediolanie - zdecydował włoski Trybunał Rozrachunkowy.

Ogromny księgozbiór Umberto Eco podzielony między Bolonię i Mediolan
fot.PAP/EPA

Na mocy tej decyzji, po batalii sądowej i apelacji złożonej przez rodzinę przeciwko ministerialnemu zapisowi o niepodzielności zbiorów, podzielono je między Mediolan, gdzie semiolog i pisarz mieszkał niedaleko biblioteki Braidense, a jego Alma Mater w Bolonii.

Rektor uniwersytetu profesor Francesco Ubertini powiedział, że w bogatym księgozbiorze, jaki został powierzony jego uczelni, są tomy, w których znajdują się odręczne zapiski autora „Imienia róży”. Będą one, dodał, przedmiotem studiów.

„Profesor Eco wraca tym samym do domu, w którym jako intelektualista mieszkał przez wiele dekad” - stwierdził. Kolekcja liczy około 30 tysięcy tomów.

Do mediolańskiej placówki, wyjaśniono w poniedziałek, trafi zaś 1200 starodruków, wśród nich 380 pochodzących z okresu XVI-XVIII wieku.

W 2018 roku rodzina pisarza zdecydowała, że gigantyczne zbiory zostaną przekazane jako darowizna placówkom kultury we Włoszech. Wdowa po pisarzu Renate Ramge oraz jego syn i córka wyjaśnili, że cały zbiór zostanie podzielony na dwie części: książki współczesne i starodruki. Rodzina wskazała obie instytucje w Bolonii i Mediolanie, prosząc je, by współpracowały ze sobą i ustaliły szczegóły przyjęcia darowizny. Ostateczną zgodę na jej podział wydał sąd.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic