Wydana w styczniu tego roku książka „Maria Skłodowska-Curie • Albert Einstein. Listy /1911-1932/” prezentuje po raz pierwszy zebraną i krytycznie opracowaną korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina w latach 1911-1932. W publikacji zawarto32 listy, w których uczeni prowadzą dyskusje o swoich badaniach, o sytuacji nauki europejskiej i o pomocy wybitnym naukowcom, ale też opisują codzienne sprawy dzieląc się osobistymi przemyśleniami.
Uzupełnieniem książki jest m.in. tekst krytyczny i kalendarium Alberta Einsteina, autorstwa prof. Hanocha Gutfreunda. W pracach nad wydaniem korespondencji Skłodowskiej-Curie i Einsteina brali również udział prof. UAM, dr hab. Tomasz Pospieszny – chemik, biograf Marii Skłodowskiej-Curie i popularyzator jej dorobku naukowego oraz prof. dr hab. Jan Piskurewicz – historyk, badacz historii nauki w XIX i XX wieku w Polsce i w Europie.
Wydawcami książki są Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu wraz z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Jak poinformowała PAP w piątek prezeska fundacji i pomysłodawczyni książki dr Ewa Łabno-Falęcka, wydarzeniem towarzyszącym publikacji będzie cykl wykładów i spotkań z naukowcami – autorami komentarzy do publikacji listów między Marią Skłodowską-Curie a Albertem Einsteinem, które odbędą się w dniach 24-27 lutego w Krakowie i Warszawie.
Do Polski przyjedzie (urodzony w Krakowie) prof. Hanoch Gutfreund - fizyk teoretyczny, były rektor i prezydent Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, opiekun spuścizny intelektualnej Einsteina. Podczas wizyty naukowiec wygłosi wykłady na Wydziałach Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (25 lutego) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (27 lutego), w których przybliży związki Alberta Einsteina z polskimi fizykami. Natomiast 24 lutego w Muzeum Krakowa - Fabryce Emalia Oskara Schindlera prof. Gutfreund wygłosi wykład nt. wpływu polskiego środowiska naukowego na powstanie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i o swoich osobistych związkach z Polską.
26 lutego prof. Gutfreund będzie gościem spotkania w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wraz z prof. Janem Piskurewiczem (IHN PAN) - historykiem, badaczem historii nauki XIX i XX wieku w Polsce i w Europie.
Natomiast dzień wcześniej w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się spotkanie z udziałem prof. Gutfreunda oraz prof. UAM, dr hab. Tomasza Pospiesznego - chemika, biografa Marii Skłodowskiej-Curie.
Organizatorami tych wydarzeń są: Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - Instytucja kultury m.st. Warszawy, Polskie Towarzystwo Chemiczne.
W Krakowie partnerują im: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, a w Warszawie: Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Koło Chemii Polskiej Akademii Nauk.
![](/static/frontend/images/pap-logo.gif)