ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku otwarty dla zwiedzających po remoncie

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (woj. świętokrzyskie) został otwarty dla zwiedzających po kilkumiesięcznym remoncie. Koszt modernizacji wyniósł ponad 1 mln zł, a prace objęły m.in. renowację wnętrz, konserwację historycznych pieców kaflowych oraz elewacji pałacyku.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku otwarty dla zwiedzających po remoncie
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku / PAP/Piotr Polak

Remont zabytkowego pałacyku rozpoczął się w sierpniu tego roku. Był kontynuacją prac, które rozpoczęły się trzy lata temu.

„Tym razem dokończyliśmy remont częściowej elewacji budynku, modernizację i konserwację elementów drewnianych elewacji. Dzięki temu pałacyk z zewnątrz nabrał nowego blasku” – powiedział PAP kierownik muzeum w Oblęgorku Łukasz Witczak.

Zaznaczył, że kluczowym elementem prac był remont wnętrz muzealnych. Odtworzono oryginalną kolorystykę ścian, pomalowano z zachowaniem historycznych kolorów wszystkie wnętrza muzealne, a drewniane podłogi zostały wycyklinowane. Renowacji została poddana stolarka okienna i drzwiowa.

„Konserwacji poddane zostały trzy zabytkowe piece kaflowe, dwa z nich pochodzą z czasów pisarza. Sterczyny dachowe, bardzo charakterystyczny element dla naszego pałacyku, zostały także poddane konserwacji i odnowione” – podkreślił Witczak. Dodał, że wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków.

Koszt prac remontowych wyniósł ponad 1 mln zł. Modernizacja pałacyku została finansowana z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz Programu Ochrona Zabytków 2024 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, podczas otwarcia zabytkowego pałacyku po remoncie przypomniał, że od 2018 roku jest on Pomnikiem Historii.

„To nałożyło na nas jeszcze większe obowiązki, jeśli chodzi o dbałość o ten obiekt. Podjęliśmy już szereg działań konserwatorskich, które pozwalają utrzymać go w należytym stanie. Staramy się, aby pałacyk cały czas pozostawał oryginalny i nawiązywał do czasów, kiedy mieszkał w nim sławny pisarz” – powiedział Kotowski.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik (samorząd województwa jest organem współprowadzącym muzeum) poinformowała, że w planach są kolejne inwestycje w pałacyku i jego otoczeniu.

„Pałacyk w Oblęgorku jest w regionie świętokrzyskim jedną z najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych. To jedno z nielicznych w kraju i najstarsze muzeum poświęcone autorowi Trylogii. Dlatego planujemy zagospodarowanie pięknego ogrodu wokół pałacyku, chcemy, aby on tętnił życiem przez cały rok. Chcemy, aby w tym pięknym zabytkowym obiekcie odbywało się więcej koncertów i wydarzeń kulturalnych” – podkreśliła Janik.

Pałacyk w Oblęgorku został przekazany Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 r., wkrótce po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Pałacyk otacza park w stylu angielskim, urządzony przez ogrodnika Franciszka Szaniora, twórcę Ogrodu Saskiego w Warszawie.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zostało otwarte w 1958 roku. Obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Janusz Majewski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic