"Stan klęski 2020 r. podniósł poprzeczkę wymagań dla twórców kultury. Nasza nagroda reaguje podwyższonymi dietami i większym wsparciem dla tych najbardziej utalentowanych" - przekazali organizatorzy wyróżnienia.
Gala Paszportów "Polityki" 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. Nagrody wręczono po raz 28. Uroczystość była transmitowana na antenie TVN.
Transmisję rozpoczęto od krótkiego podsumowania 2020 r., w którym ze względu na pandemię koronawirusa wiele się zmieniło. Galę poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Król z zespołem byli gościem muzycznym wydarzenia.
Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 r. Paszporty obejmują także nagrodę specjalną - "kreator kultury" za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.
Oto nazwiska tegorocznych laureatów:
Kategoria Film: Piotr Domalewski
"Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji" - wyjaśniono werdykt jury.
Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21
"Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym" - podano w uzasadnieniu.
Kultura zdalna: Artur Liebhart - Millenium Dosc Against Gravity
Nagrodę w specjalnej kategorii Kultura zdalna przyznano w ramach Paszportów POLITYKI po raz pierwszy. Dyrektor Millennium Docs Against Gravity otrzymuje ją za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci.
Kategoria Literatura: Mira Marcinów
"Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego" - uzasadniono.
Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas
"Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów" - podano w uzasadnieniu.
Kategoria Muzyka poważna: Ania Karpowicz
"Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny" - uzasadniono przyznanie Paszportu.
Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa
Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem" - uzasadniono decyzję.
Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales
"Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo"
Nagroda dla "Kreatorów kultury": Bożena i Lech Janerkowie
- Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił "lukratywny wieprz" i w której "wszystko było dobrze i wszystko w sam raz" – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem - uzasadniono.