Celem przedsięwzięcia, które towarzyszy Targom Książki w Krakowie jest popularyzacja książek z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań naukowców i badaczy.
Nazwisko laureata nagrody ogłoszono w czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym w Krakowie. Nagrodą w konkursie jest statuetka dłuta Bronisława Chromego oraz 40 tys. zł ufundowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie i Wodociągi Miasta Krakowa.
W laudacji prof. Dominika Dudek podkreśliła, że książka Pytlakowskiego zmusza do myślenia, wywołuje silne emocje. „Pokazuje, że przeszłość splata się z teraźniejszością i tak jak w psychologii człowieka – to co pozornie zapomniane, wyrzucone ze świadomości ma kolosalny wpływ na aktualne decyzje i wybory. Autor udowadnia, że jest jednym z najwybitniejszych polskich reporterów, łączący kunszt z wrażliwością i dążeniem do prawdy” - mówiła laudatorka.
Jury obradowało pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, prof. Dominika Dudek, prof. Ryszard Nycz, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. Andrzej Mączyński, prof. Jan Ostrowski, prof. Piotr Sztompka. Zwycięzcę nagrody wyłoniło spośród 10 nominowanych publikacji. Wśród autorów nominowanych w tegorocznym konkursie byli również: Magdalena Chułek, Ryszard Jamka, Paweł Kowal, Adam Leszczyński, Waldemar Łazuga, Ewa Pałasz-Rutkowska, Piotr Pytlakowski, Marcin Trzęsiok, Elżbieta Wichrowska i Jagoda Wierzejska.
Spotkanie z tegorocznym laureatem Konkursu Długosza odbędzie się w piątek o godz. 15.00 podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.