Konkurs Premio Internazionale per L'Aforisma "Torino in Sintesi" organizowany jest co dwa lata, właśnie zakończyła się trzecia jego edycja. "Fakt, że to właśnie Włosi organizują taki konkurs i że zyskał on taką rangę można powiązać z rzymską tradycją sentencji. Do tej pory widocznie Włosi lubią ten gatunek literacki, powołali nawet Narodowe Stowarzyszenie Aforystyczne z siedzibą w Turynie. To właśnie ono organizuje konkurs" - powiedział Majewski w rozmowie z PAP.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach. Poza kategorią główną, w której biorą udział aforyści z całego świata, oceniane są też włoskie aforyzmy niepublikowane i włoskie aforyzmy publikowane. W tym roku jury w kategorii głównej rozpatrywało zgłoszenia 1500 aforystów z całego świata.
Andrzej Majewski przesłał na konkurs wybór 50 aforyzmów, niektóre z nich były już publikowane. Znalazły się wśród nich bon moty na temat świata polityki jak np. "Kiedyś prezydentów wybierało się w wyniku wyborów, dzisiaj w wyniku castingu", "Demokracja to istne ZOO: ludzie rządzą baranami za pomocą psów" czy: "Polityk to taki człowiek, który sprawdza w Internecie, jakie ma poglądy, a w banku, ile jest wart".
W wyborze są też przemyślenia na temat mediów: "Kanał telewizyjny - cóż za trafne określenie!", "Kiedyś sławę osiągali ludzie wielkiego formatu, dziś małego ekranu" czy "We współczesnym świecie jednostka ma coraz mniej do powiedzenia i coraz więcej możliwości wyrażania tego".
Najwięcej aforyzmów w dokonanym przez Majewskiego wyborze dotyczy życia w społeczeństwie: "Czasami korona cierniowa jest z liści laurowych", "Człowieka można zabić nawet długopisem, jeśli egzekucji dokonuje komornik", "Im człowiek ma mniej zasad, tym łatwiej je porzuca" albo "Jeżeli mowa jest srebrem, a milczenie złotem, to słuchanie jest platyną".
Zapytany o swoje ulubione aforyzmy z tego wyboru autor wskazał trzy: "Nienawiść jest jak Hydra: im więcej głów ścinasz, tym bardziej ją wzmacniasz", "Niewolnik marzy o wolności, człowiek wolny o bogactwie, bogacz o władzy, władca o wolności" oraz "Człowiek, gdy ma wybór, wybiera zwykle dobro. Zło wybiera wtedy, gdy wydaje mu się, że nie ma wyboru".
Wręczenie nagrody odbędzie się w Turynie 20 października 2012 r.
Andrzej Majewski (ur. 12 listopada 1966 we Wrocławiu), polski aforysta, pisarz, fotograf i scenarzysta, z wykształcenia jest ekonomistą. Jego aforyzmy publikowane były w antologiach, zostały też przełożone na wiele języków. Majewski wydał już kilka tomików aforyzmów m.in. "Aforyzmy i sentencje, które potrząsną światem albo i nie..." (1999), "102 rady dla dzieci mądrych, grzecznych i krnąbrnych" (2003), "Aforyzmy na wszystkie okazje" (2007).