ON AIR
od 12:30 zaprasza: Marta Kubala

Ponad 20 tys. osób odwiedziło Targi Książki w Krakowie

Ponad 20 tys. osób odwiedziło 10. Targi Książki w Krakowie, które zakończyły się w niedzielę. Swoją ofertę prezentowała rekordowa liczba wystawców - 412.



Od czwartku do niedzieli odbyło się ponad 400 spotkań z pisarzami i dziennikarzami oraz 65 wykładów, prezentacji, prelekcji i warsztatów.

Dla czytelników targi były okazją do rozmowy i zdobycia autografów m.in. Wiktora Suworowa, Stanleya Clouda, Hala Duncana oraz Stefana Chwina, Katarzyny Grocholi, Marka S. Krajewskiego, Małgorzaty Musierowicz, Andrzeja Stasiuka i Olgi Tokarczuk.

Podczas targów rozstrzygnięto kilka konkursów. Laureatką
tegorocznej edycji nagrody polskich studentów romanistyki "Lista Goncourtów - polski wybór 2006" została Nancy Huston, autorka powieści "Pęknięcia".

Nagroda Goncourtów jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich we Francji. Od 1998 r. także studenci omanistyki z polskich uczelni jako jedyni, poza Francją - wybierają najlepszą francuską książkę, która ukazała się w ostatnim roku.

Nad obradami studenckiego jury czuwa zawsze honorowy przewodniczący, którym w tym roku była Manuela Gretkowska.

Studenci oceniali tym razem 14 książek. Jak powiedziała przewodnicząca jury Katarzyna Papież z Uniwersytetu Jagiellońskiego, tegoroczna nagroda została przyznana powieści, której autorka pisząc o podejmowanym już wielokrotnie temacie wojny "starała się zachować świeżość spojrzenia oddając głos dziecku, ukazując tym samym jeszcze dobitnej dramat jednostki
zmuszonej do stawienia czoła okrutnej rzeczywistości". "Misterna
konstrukcja, płynność narracji elektryzują czytelnika" - oceniło jury.

"Pęknięcia" ("Lignes de Faille") opisują losy czteropokoleniowej rodziny naznaczonej piętnem wojen. Członkowie tej rodziny snują cztery odrębne opowieści - każdy z pozycji 6- letniego dziecka.


Nagrody Polskiej Izby Książki PIK-owy Laur, przyznawane za najciekawszą prezentację książki w prasie i najciekawszą prezentację książki w mediach elektronicznych otrzymali: Elżbieta Sawicka z Rzeczpospolitej, Barbara Marcinik z radiowej Trójki i Tomasz Fiałkowski z Tygodnika Powszechnego.

Laureatką konkursu dla najbardziej utalentowanych, młodych poetów
Dżonka 2006, została Joanna Wajs. Konkurs służy promocji młodych
twórców i jest organizowany dla upamiętnienia poetki i aktorki
Stanisławy Zawiszanki (1914-2003), związanej ze Starym Teatrem,
która sama przyznawała stypendia młodym twórcom. Nazwa nagrody
upamiętnia fascynację Zawiszanki łodziami - dżonkami.

27-letnia Joanna Wajs jest dziennikarką, poetką, krytykiem literackim. Tłumaczy literaturę piękną z języka włoskiego. Ukończyła filologię polską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiuje także filologię włoską. Publikowała m.in. w: "Gazecie Wyborczej", "Midraszu", "Toposie", "Twórczości",
"Lampie". Od 2005 r. jest redaktorem naczelnym pisma "Kocie
sprawy". Za tom wierszy "Sprzedawcy kieszonkowych lusterek"
otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny (2005) oraz nagrodę
literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic