Raporty dotyczą m.in. finansowania kultury i zarządzania instytucjami kultury, systemu ochrony dziedzictwa kulturowego po 1989 r., digitalizacji i cyfryzacji dzieł sztuki, promocji kultury polskiej za granicą, rynku dzieł sztuki w Polsce, sytuacji polskiej kinematografii, muzeów i przemian organizacyjnych teatru w Polsce po 1989 r., a także sytuacji szkolnictwa artystycznego i edukacji kulturalnej w Polsce.
"Chcemy, aby po opublikowaniu raportów rozpoczęła się transparentna debata na temat stanu i przyszłości polskiej kultury" - powiedział Zdrojewski. Jak podkreślił, raporty mają ułatwić dyskusję podczas obrad Kongresu Kultury Polskiej, który odbędzie się w dniach 23-25 września w Krakowie. Podczas jego obrad przewidziano 5 sesji plenarnych, 26 sympozjów, odczyty referatów, raportów, dyskusje i spotkania.
W zamyśle Zdrojewskiego, Kongres ma być "okazją do poszukiwania odpowiedzi na pytania o polską kulturę w dwudziestolecie transformacji społecznej i ustrojowej".
Jak poinformował, wszystkie raporty zostaną opublikowane na stronie www.kongreskultury.pl do 23 lipca. "W tej chwili jest już tam raport o finansowaniu kultury i zarządzaniu instytucjami kultury przygotowany pod kierunkiem Jerzego Hausnera" - dodał minister.
Zdrojewski zapowiedział także, że od września 2009 r. zostanie uruchomiony serwis ministerstwa kultury dla dzieci www.kula.gov.pl. "To będzie strona edukacyjna, która pozwoli dzieciom poznawać świat kultury, przede wszystkim kultury polskiej. Umieszczona tam będzie mapa kulturalna Polski, na której dzieci będą mogli sobie wybierać szlak poprzez miasta, będą mogły sobie wejść do Krakowa, pooglądać sobie zabytki albo postaci (...) Ta strona będzie miejscem zabawy, dzieci będą mogły rysować, będą mogły np. kończyć dzieła, które są dziełami wielkich malarzy polskich, będą mogły także komponować muzykę" - powiedział minister kultury.
Zdrojewski zaznaczył, że strona dla dzieci "będzie pierwszą na świecie stroną internetową dla dzieci, której powstaniem zajął się resort kultury". "Chcemy, aby ta strona była pewnym wzorcem do budowania alternatywnych stron adresowanych do najmłodszych" - dodał.
W poniedziałkowej konferencji udział wzięli także dyrektorzy: Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Instytutu Audiowizualnego, którzy przedstawili strony internetowe instytucji, które reprezentują.