ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Rodzice w Katalonii mają pilnować, by ich dzieci mówiły tylko po katalońsku

Finansowana przez regionalny rząd Katalonii (Generalitat) organizacja pozarządowa Platforma Językowa (Plataforma per la Llengua) prowadzi kampanię pod hasłem: "Nie szukaj wymówek" na rzecz posługiwania się przez dzieci w tym regionie autonomicznym tylko językiem katalońskim w domach i w przestrzeni publicznej.

Rodzice w Katalonii mają pilnować, by ich dzieci mówiły tylko po katalońsku
fot.Pixabay

Separatyzm kataloński

W ramach kampanii organizacja zachęca rodziców do monitorowania języka, w jakim dzieci bawią się i rozmawiają między sobą. Według platformy językowej, rodzice powinni podjąć działania, jeżeli wykryją jakieś odstępstwa, czyli — w jej rozumieniu — jeżeli rozmawiają po hiszpańsku. Katalonia zaś jest jednym z regionów autonomicznych Hiszpanii. O dyskryminowaniu przez regionalną administrację publiczną języka hiszpańskiego i kampanii separatyzmu językowego promowanego przez subwencjonowaną organizację Platforma Językowa pisał dziennik "ABC".

Tradycja i przynależność

Język kataloński jest nieodłączną częścią tzw. narodowego projektu katalońskiego, którego celem jest utworzenie niezależnego od Hiszpanii państwa — ze swoim terytorium, językiem i tożsamością narodową. Według regionalnego rządu, język kataloński to nieodzowny element narodowości katalońskiej, a kultura katalońska może wyrażać się tylko w tym języku.

Nie mówimy po hiszpańsku

Kampania językowa jest skierowana do rodzin i została podjęta w sytuacji obserwowanego rzadszego używania katalońskiego przez dzieci i młodzież. Organizacja wcześniej sprawdzała potajemnie tzw. zachowania lingwistyczne w szkołach, pod pretekstem przeprowadzania na ten temat badań. Teraz chce uświadomić dorosłym, aby stali się wzorem do naśladowania, bo "dzieci uczą się przez naśladownictwo". Zdaniem organizacji, nieletni powinni rozmawiać ze wszystkimi i we wszystkich okolicznościach po katalońsku.

Pod obserwacją

Według platformy językowej, rodzice powinni obserwować, w jakim języku dzieci rozmawiają z nieznajomymi, z przyjaciółmi, a nawet ze swoim rodzeństwem, a jeżeli zaobserwują jakąś "anomalię", powinni zastanowić się, co mogą zrobić. Może im w tym pomóc specjalnie utworzona strona internetowa.

Tylko kataloński

W sieciach społecznościowych i rozdawanych "materiałach dydaktycznych" organizacja zachęca Katalończyków do kupowania produktów katalońskich, do gier wideo po katalońsku czy słuchania muzyki katalońskiej. Radzi też grupom komunikującym się przez WhatsApp, żeby nie zmieniały języka na hiszpański, nawet jeżeli jakaś osoba nie mówi po katalońsku. Podkreśla, że w regionie język kataloński jest "społeczno-ekonomiczną trampoliną".

Sąd Najwyższy

W listopadzie ubiegłego roku Sąd Najwyższy w Hiszpanii nakazał w regionalnych szkołach prowadzić co najmniej 25 proc. lekcji w języku hiszpańskim, jednak regionalny rząd zapowiedział, że nie zastosuje się do tej decyzji.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic