Książka jest zapisem rozmów dziennikarza Richarda Schickela, krytyka filmowego m.in. magazynu "Time" i autora kilkunastu książek poświęconych historii kina, z reżyserem takich filmów jak "Ostatnie kuszenie Chrystusa" (1988).
Scorsese koncentruje się na opowiadaniu na temat filmów - zarówno pracy nad ich tworzeniem jak również ich funkcją społeczną, historią kina oraz własnymi upodobaniami i wzorami. Niechętnie mówi na tematy nie dotyczące jego pracy. Nie wypowiada się na temat życia prywatnego ani na temat uzależnienia od narkotyków i wpływie jakie wywarły one na jego twórczość.
Jedynie na początku rozmowy, amerykański reżyser snuje opowieść zaczynając od opisu sytuacji życia włoskich emigrantów w Nowym Jorku w latach 40. XX wieku i niechcianych, ale koniecznych związków swojego ojca z mafią.
Główna część książki dotyczy pracy filmowej. Scorsese opowiada o pracach nad powstawaniem kolejnych filmów: od pierwszych, szkolnych etiud, m.in. "Big Shave", pierwszych filmów po najnowsze obrazy, jak nagrodzona Oscarem "Infiltracja" (2006) czy ostatni obraz reżysera "Wyspa tajemnic" (2010).
Martin Scorsese jest jednym z najwybitniejszych współczesnych reżyserów amerykańskich. Jego filmy fabularne, jak "Alicja już tu nie mieszka" (1974), "Chłopcy z ferajny" (1990) czy "Kasyno" (1995), uchodzą za kanon współczesnego kina.
Reżyser ma na swoim koncie również filmy dokumentalne, m.in. "The Last Waltz" (1978), dokumentujący pożegnalny występ zespołu The Band, "No Direction Home" opowiadający o amerykańskim bardzie Bobie Dylanie i "Shine a Light" o grupie The Rolling Stones. Wyprodukował również serię etiud filmowych na temat muzyki bluesowej "Martin Scorsese presents the Blues".
W 2011 roku Scorsese wyreżyserował film przygodowy w technologii 3D "Hugo i jego wynalazek". Aktualnie 70-letni reżyser pracuje nad produkcją filmu dokumentalnego na temat życia amerykańskiego krytyka filmowego Rogera Eberta, a także reżyseruje własne obrazy "The Wolf of Wall Street" i "Silence".
Reżyser został nagrodzony w 2007 roku Oscarem za film "Infiltracja". Najmocniejszym kandydatem do Oscara Scorsese wydawał się w 1976 roku, jednak jego "Taksówkarz" przegrał nagrodę w kategorii "Najlepszy film" z "Rockym" Sylvestra Stallone'a. W roku 1991 "Chłopcy z ferajny" przegrali z "Tańczącym z wilkami" w kategorii "Najlepszy film" a Scorsese z Kevinem Costnerem w kategorii "Najlepszy reżyser". Środowisko krytyków i publiczność uznała obie porażki Scorsese za niesprawiedliwe.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Axis Mundi.