ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Rozpoczął się Rok Herberta

Czterogodzinnym multimedialnym programem pt. "Lirykożercy. Herbert" zainaugurowano w poniedziałek wieczorem, w warszawskim Teatrze Narodowym Rok Zbigniewa Herberta.


Podczas uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił o "mocnym kręgosłupie wartości" Herberta. "Był swego rodzaju mędrcem. Zarówno jego twórczość jak i życie mogą być wzorem dla młodego pokolenia" - powiedział minister.

Prezydent Lech Kaczyński przesłał list do uczestników uroczystości. "Historia w dużym stopniu przyznała Herbertowi
rację. Zarówno jako krytykowi komunizmu w czasach PRL-u, jak i potem, gdy krytykował postkomunistów. Był Księciem Niezłomnym polskiej poezji" - napisał prezydent.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przedstawiono po raz pierwszy okryte dotąd tajemnica logo Roku Herberta. Na konkurs,
mający je wyłonić pod koniec ubiegłego roku, wpłynęło ponad 250 prac, które oceniało jury pod przewodnictwem prof. Macieja
Buszewicza z warszawskiej ASP. Wygrał projekt Jakuba Słomkowskiego, absolwenta warszawskiej ASP przedstawiający
stylizowaną literę "H" ze skrzydłami.

Na poniedziałkowej uroczystości zjawiła się rodzina poety - wdowa Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska. Na
scenie Teatru Wielkiego wiersze Herberta recytował Zbigniew Zapasiewicz.

Po godzinie 20 rozpoczęła się druga część uroczystości otwarta dla publiczności. Jeszcze przed otwarciem sal w westybulu teatru kłębił się tłum czekających. "Lirykożercy. Herbert" to projekt grupy młodych artystów wyreżyserowany przez Monikę Grochowską. "Zasadniczym celem programu jest zaangażowanie odbiorców poprzez zabranie ich w interaktywną i wielopoziomową podróż po świecie życia i poezji jednego z najważniejszych polskich poetów ubiegłego stulecia" - powiedziała Monika Grochowska.

Czterogodzinny program jest bardzo szeroki - obejmuje zarówno nawiązujące do życia i twórczości autora "Pana Cogito" instalacje multimedialne, jak i zdarzenia na pograniczu spektaklu i performance.

Na pierwszym piętrze teatru działa "Biblioteka", której goście dostają do dyspozycji podzielone na wersy utwory Herberta. Mają za zadanie ułożyć z nich "własny" wiersz. Powodzeniem cieszy się też urządzenie, za pomocą którego można też ściągnąć sobie wiersze Herberta nagrane w formacie mp3, do słuchania w telefonie komórkowym. Jest także "szafa grająca", w której można "zamawiać" wiersze nagrane przez samego Herberta.

Aktor Łukasz Garlicki odczytał fragmenty esejów ze zbiorów "Martwa natura z wędzidłem" i "Barbarzyńca w ogrodzie", a autor
komiksów Jakub Rebelka, inspirując się czytanym tekstem na oczach widzów tworzył obrazy.

Na drugim piętrze teatru odbywa się "Antypanel" z udziałem m.in. dr Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr", prof. Zdzisława Najdera, historyka literatury, Janusza Odrowąża-Pieniążka w Muzeum Literatury oraz Henryka Citko, kierownika archiwum Zbigniewa Herberta przy Bibliotece Narodowej. "Antypanel" ma otwartą formułę. Goście mogą rozmawiać z jego uczestnikami także pojedynczo.

Wieczór zakończy multimedialne show pt. "Próba opisu", podejmujące temat wykluczenia poezji ze współczesnego życia.
Muzyce Jacka Jędrasika towarzyszyć mają fragmenty filmów wyreżyserowanych przez Kingę Kiełczyńską oraz głosy aktorów:
Łukasza Simlata, Agnieszki Grochowskiej i Łukasza Garlickiego. Podczas trwania spektaklu zarówno aktorzy, jak i widzowie będą stali na scenie mając przed sobą pustą teatralną widownię.

Uchwałę o ogłoszeniu roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta, podjął 10 lipca 2007 roku Sejm RP, dla uczczenia przypadającej w bieżącym roku 10. rocznicy śmierci poety.

W programie Roku znalazły się m.in. cykl 10. otwartych dla publiczności comiesięcznych debat inspirowanych życiem i
twórczością poety, międzynarodowa konferencja naukowa oraz wystawa "Herbert-Norwid", gdzie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną rysunki Zbigniewa Herberta i Cypriana Norwida ze zbiorów BN. Na dwa dni przed rocznicą śmierci poety, 26 lipca, odbędzie się kilkugodzinny spektakl plenerowy i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczpospolitej.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic